Analýza: Leták „Co se děje za rouškou údajné pandemie“

V České republice jsou do schránek distribuovány nejrůznější dezinformační letáky. Na sociální síti Facebook Markéty Schwicker se nyní šíří výzva, aby lidé distribuovali leták s názvem „Co se děje za rouškou údajné pandemie“. Informace v něm jsou zavádějící a částečně nepravdivé. Tvrzení: Z Facebookového profilu Markéta Schwicker se šíří zavádějící leták s názvem „Co se děje za rouškou údajné […]

V České republice jsou do schránek distribuovány nejrůznější dezinformační letáky. Na sociální síti Facebook Markéty Schwicker se nyní šíří výzva, aby lidé distribuovali leták s názvem „Co se děje za rouškou údajné pandemie“. Informace v něm jsou zavádějící a částečně nepravdivé.

Tvrzení: Z Facebookového profilu Markéta Schwicker se šíří zavádějící leták s názvem „Co se děje za rouškou údajné pandemie.“

Fakta: První bod letáku se týká testů Emanuela Žďárského. Jedná se o problém, kterým se zabývaly například Seznam zprávy. Pedagog z Univerzity Karlovy přišel na metodu, která získala certifikaci SÚKL a mohla by zásadně pomoci návratu k běžnému životu. Opakovaně ji nabízel Ministerstvu zdravotnictví. Nyní premiér Andrej Babiš slíbil, že věc nechá prověřit. Nutno však dodat, že leták byl vytvořen v době, kdy tato informace nebyla známa.

I druhý bod naráží na skutečnou problematiku nekvalitních čínských roušek. Další body jsou však již nepravdivé nebo zavádějící.

Bod 3 hovoří o léku Isoprinosine. Ten není na léčbu covid-19 schválen a není prokázána ani jeho účinnost.

Co se týká bodu 4, nemocnice dostávají příplatky za covid pacienty jen prvních 10-20 dní. „Onemocnění covid-19 má dle současných poznatků dobu infekčnosti 10 dní u pacientů s lehkým nebo středním průběhem onemocnění a 20 dní u pacientů s těžkým průběhem onemocnění zpravidla u pacientů na JIP nebo ARO. Pouze po tuto dobu existují zvýšené náklady na péči o tyto pacienty (spotřeba osobních ochranných pomůcek; odměny a příplatky personálu, který se stará o covid-19 pozitivní hospitalizované pacienty) a po skončení infekčnosti je možné k pacientům s onemocněním covid-19 přistupovat jako k neinfekčním, tedy jim poskytovaná zdravotní péče by měla být hrazena již ve standardním režimu za vykázanou péči bez bonifikačních příplatků. Zároveň díky vytvoření nových výkonů pro PCR testy na covid-19 č. 82301 a 82302 bude možné z vykázané péče jednoznačně určit datum začátku infekčnosti pacienta, tj. datum provedení PCR testu s pozitivním výsledkem vykázáním výkonu č. 82301,“ říká platná vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR.

Body 5 a 6 jsou neprůkazná nařčení. Vláda se shodla s opozicí na podobě pandemického zákona, který nahradí nouzový stav.

K bodu 7. Po kritice vlády by se mělo otevření a zavření prodejen řídit nabízeným sortimentem, nikoliv velikostí prodejny. Epidemickými opatřeními se vláda snaží docílit, aby lidé chodili do obchodů jen pro nezbytně nutný sortiment.

Bod 8 je subjektivní a vyjadřuje názor autora.

Bod 9 je nepravdivý. Epidemická situace se v různých zemích liší. Fakticky jde ověřit ještě bod 12. Rychlé vytvoření vakcíny nemá vliv na její kvalitu. Prošla řádným procesem schválení. Zbývající tvrzení jsou konspirační teorie.

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz