Dezinformace: Genocida seniorů? Na sociálních sítích se množí lži o očkování seniorů v zahraničí

S postupujícím očkováním proti koronaviru stále přibývá falešných zpráv, mýtů a hoaxů, které se tváří jako informace o důsledcích očkování v zahraničí, ale buď přímo lžou, nebo záměrně překrucují skutečnost. V několika skupinách na českých a slovenských sociálních sítích se například šíří dezinformace o současné situaci v Rakousku, které začalo s očkováním 27. prosince 2020. […]

S postupujícím očkováním proti koronaviru stále přibývá falešných zpráv, mýtů a hoaxů, které se tváří jako informace o důsledcích očkování v zahraničí, ale buď přímo lžou, nebo záměrně překrucují skutečnost. V několika skupinách na českých a slovenských sociálních sítích se například šíří dezinformace o současné situaci v Rakousku, které začalo s očkováním 27. prosince 2020.

Tvrzení: „Rakušané zakázali očkovat starší lidi než 75 let kvůli vysoké úmrtnosti. Proč to nepustíte do telky !? Rakušané hovoří o tom, že nebudou očkovat staré a nemocné lidi, že jim nebudou zhoršovat zdravotní stav vakcínou. Z 29 oočkovaných 23 zemřelo !! Na Slovenskou očkujeme dál a jako první právě tyhle !! !! !! Genocida !! !! !!“ stojí v příspěvku, který byl původně zveřejněn ve slovenštině a na českém Facebooku se šíří například ve skupinách „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový Přítel !!!“, která má kolem 14 tisíc členů nebo „Generál Blaško v EU parlamentu.!“, čítající 7,4 tisíce členů.

Fakta: Celý příspěvek je hned několikanásobnou dezinformací. Tvrzení, že Rakousko očkování seniorů kvůli vysoké úmrtnosti zakázalo, je přímá lež. Jak informoval například server RT, Rakousko naopak začalo vysoce rizikové skupiny rakouské populace včetně seniorů očkovat nejdříve, hned v první vlně očkování, odstartované v již zmíněnou neděli 27. prosince loňského roku. Dále se v této fázi zaměřilo na pracovníky zdravotnických služeb a pečovatelských domů pro seniory.

Zmínka o 23 zemřelých vychází pravděpodobně ze starší zprávy ruské státní agentury Sputnik, zveřejněné 14. ledna letošního roku, se zavádějícím titulkem „V Norsku zemřelo 23 lidí po očkování vakcínou proti koronaviru od společnosti Pfizer“.

Samotná zpráva se odvolávala na informace norských (nikoli rakouských) úřadů, konkrétně Norské agentury pro léčivé přípravky a norského Národního ústavu veřejného zdraví, podle nichž některé nežádoucí účinky vakcín mRNA, jako je horečka a nevolnost, mohly vést k úmrtí několika velmi nemocných pacientů. Podle prohlášení norských úřadů to „nelze vyloučit“ u 13 případů, dalších 10 se ještě prověřuje.

Norský Národní ústav veřejného zdraví v tomto směru upřesnil své doporučení ohledně očkování v tom smyslu, že „u velmi křehkých nebo nevyléčitelně nemocných pacientů je třeba individuálně posoudit, zda je přínos očkování větší než riziko jakýchkoli vedlejších účinků“.

Skutečnost, že Rakousko očkování lidí nad 75 let nejenže nezakázalo, ale naopak očkuje seniory v prvních vlnách, potvrdili Deníku i zodpovědní pracovníci československé ambasády ve Vídni a rakouského velvyslanectví v Praze.

„Podle platné prioritizace rakouského Národního očkovacího grémia mají vakcinaci vedle nejvíce exponovaného zdravotnického personálu či osob se zhoršeným zdravotním stavem, jako například pacientů s dialýzou, první obdržet lidé žijící v domovech důchodců a domovech s pečovatelskou službou (nezávisle na věku) a také obecně lidé starší 80 let,“ uvedl pro Deník zástupce české velvyslankyně Jakub Novák.

„Rakousko má na očkování plán, očkování v domovech seniorů je plánováno ve fázi jedna,“ sdělil Deníku tiskový mluvčí rakouského velvyslanectví v Praze Andreas Wiedemann. Tato fáze běží podle zmíněného očkovacího plánu do února, kdy na ni bezprostředně naváže fáze druhá, v níž mají být očkováni i další starší lidé.

Zdroj: denik.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz