Dezinformace: Nemocnice drží na lůžkách lehké případy kvůli bonusům od pojišťoven

Web Mix24, stejně tak jako zastupitel v Ústeckém kraji Jiří Madar, tvrdí, že důvodem, proč počty hospitalizovaných pacientů léčících se s nemocí covid-19 v nemocnicích neklesají je ten, že nemocnice si na lůžkách pacienty ponechávají kvůli bonusům od pojišťoven. Nejedná se však o pravdu. Tvrzení: „Proč neklesají počty hospitalizovaných, podle kterých se řídí PES? Nemocnice drží na lůžkách […]

Web Mix24, stejně tak jako zastupitel v Ústeckém kraji Jiří Madar, tvrdí, že důvodem, proč počty hospitalizovaných pacientů léčících se s nemocí covid-19 v nemocnicích neklesají je ten, že nemocnice si na lůžkách pacienty ponechávají kvůli bonusům od pojišťoven. Nejedná se však o pravdu.

Tvrzení: „Proč neklesají počty hospitalizovaných, podle kterých se řídí PES? Nemocnice drží na lůžkách lehké případy kvůli bonusům od pojišťoven, tvrdí lékař.“ (Zdroj: Mix24)

Fakta: Od 1. 1.2021 platí změna vyhlášky, pro kterou je možné si příplatek za COVID-19 pacienty účtovat jen 10 dní u lehkých případů a 20 dní u vážných případů.

„Onemocnění COVID-19 má dle současných poznatků dobu infekčnosti 10 dní u pacientů s lehkým nebo středním průběhem onemocnění a 20 dní u pacientů s těžkým průběhem onemocnění zpravidla u pacientů na JIP nebo ARO. Pouze po tuto dobu existují zvýšené náklady na péči o tyto pacienty (spotřeba osobních ochranných pomůcek; odměny a příplatky personálu, který se stará o COVID-19 pozitivní hospitalizované pacienty) a po skončení infekčnosti je možné k pacientům s onemocněním COVID-19 přistupovat jako k neinfekčním, tedy jim poskytovaná zdravotní péče by měla být hrazena již ve standardním režimu za vykázanou péči bez bonifikačních příplatků. Zároveň díky vytvoření nových výkonů pro PCR testy na COVID-19 č. 82301 a 82302 bude možné z vykázané péče jednoznačně určit datum začátku infekčnosti pacienta, tj. datum provedení PCR testu s pozitivním výsledkem vykázáním výkonu č. 82301,“ říká platná vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR.

„Přestože počet COVID pacientů v ČR mírně klesá, naprostá většina nemocnic je nadále zatížena prakticky na maximum svých kapacit. Stále jsou realizovány mezikrajové transporty z krajů, kde je vytížení kapacity lůžek nejvyšší (Karlovarský kraj). Na tomto místě je nutno jednoznačně dementovat informace v některých mediích, že dochází k umělému udržování obložnosti nemocnic z důvodu zneužívání navýšených úhrad pro pacienty hospitalizované na JIP/ARO. Omezení odkladné péče trvá a zahájení jejího obnovení ve většině nemocnic nelze očekávat dříve než za 3 týdny, to vše za podmínky účinnosti přijímaných protiepidemických opatření,“ říká náměstek ministra zdravotnictví, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a vedoucí Klinické skupiny COVID Vladimír Černý.

Zdroj: fakticke.info, Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz