Dezinformace: Norsko řeší případy úmrtí seniorů po očkování

V médiích i na sociálních sítích se často objevují dezinformace upozorňující na případy úmrtí po aplikaci 1. dávky vakcíny Pfizer i jiných. Bylo však dokázáno, že případy úmrtí nesouvisejí s vakcínou Pfizer, jak uvedla unijní agentura EMA. Neevidují se ani žádné nové vedlejší účinky. Tvrzení: Norsko řeší případy úmrtí seniorů po očkování. Norští lékaři přezkoumávají 23 […]

V médiích i na sociálních sítích se často objevují dezinformace upozorňující na případy úmrtí po aplikaci 1. dávky vakcíny Pfizer i jiných. Bylo však dokázáno, že případy úmrtí nesouvisejí s vakcínou Pfizer, jak uvedla unijní agentura EMA. Neevidují se ani žádné nové vedlejší účinky.

Tvrzení: Norsko řeší případy úmrtí seniorů po očkování. Norští lékaři přezkoumávají 23 případů úmrtí seniorů, kterým byla podána vakcína proti nemoci covid-19 od firem Pfizer-BioNTech, píše CNN. Pokoušejí se zjistit, jestli ke zhoršení jejich stavu a následné smrti nepřispěla reakce na očkovací látku. (Zdroj: Český Rozhlas)

Fakt: Hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou. Uvedla to Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek. Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince.

Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firem Pfizer a BioNTech pro unijní trh 21. prosince. Řídila se přitom doporučením, které vydala téhož dne EMA. Unijní agentura už tehdy upozornila, že vydáním doporučení její práce nekončí. „Budeme nadále sbírat a analyzovat data k bezpečnosti a účinnosti této vakcíny,“ uvedla tehdy.

Zhruba měsíc po začátku očkování v EU v pátek EMA zveřejnila první výsledky analýz. Podle ní žádné z úmrtí, které bylo ohlášeno po očkování vakcínou Pfizer/BioNTech, nesouvisí s podáním očkovací látky. Při hodnocení brali odborníci unijní agentury v potaz „přítomnost dalších zdravotních problémů a úmrtnost v dané věkové skupině v běžné populaci“. „Případy nevyvolávají obavy z bezpečnosti (vakcíny),“ uvedla EMA.

EMA bude dále sledovat, zda se neobjeví nové nežádoucí reakce na vakcínu. Analýzy bezpečnosti očkovací látky firem Pfizer/BioNTech, jejíž oficiální název zní Comirnaty, hodlá zveřejňovat každý měsíc. „Výhody, které přináší Comirnaty, jež brání covidu-19, nadále převažují nad riziky,“ uvedla EMA. Dodala, že nyní proto k užívání vakcíny nevydá žádná nová doporučení.

Zdroj: Lidovky.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz