Koncem ledna se v některých médiích objevila zpráva, že „ruští výrobci vakcíny Sputnik V požádali o registraci Evropskou lékovou agenturu (EMA).“ Pravda je však jinde.
Tvrzení: V polovině ledna skutečně ruští představitelé oznámili, že požádali Evropskou lékovou agenturu o registraci Sputniku. Mluvčí Ruského fondu přímých investic to komentoval slovy, že se jedná o zásadní milník. Ruská, později i světová média, o tom houfně informovala.
Fakta: Evropská léková agentura sice potvrdila, že s výrobcem vakcíny opravdu jednala, diskutovali však o jejich výrobním plánu a domluvili se na dalších jednáních. Zdůraznila ovšem, že Sputnik V rozhodně neprochází tzv. rolling review, tedy oficiálním přezkumem, který by vedl ke schválení vakcíny na evropský trh.
„Co se týče čínských, ruských nebo jiných vakcín, pokud jejich výrobci přijdou a Evropskou lékovou agenturu o schválení požádají, což neudělali, pak musí otevřít data a být transparentní, stejně jako ostatní. Vzpomeňte si, že i u AstraZenecy to nějakou dobu trvalo. A pokud jde o maďarský postup: členské státy mohou vakcínám udělit nouzové povolení podle svého rozhodnutí. Berou tím ale na svá bedra odpovědnost,“ řekla pro Český rozhlas předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ačkoliv bylo tvrzení, že výrobce vakcíny Sputnik V požádal o registraci vakcíny v Evropě, vyvráceno, výrobce i nadále tvrdí, že žádost o registraci u EMA byla podána. Pro podložení své pravdy na svém Twitteru poskytl screenshot, který má registraci dokládat.
Jenže uvedenou registraci, kterou na Twitteru ukazuje, provedl v systému Heads of Medicines Agencies (HMA). Registrace měla směřovat samozřejmě European Medicines Agency (EMA). Systém HMA se nepoužívá už od roku 2015. Od tohoto roku jsou výrobci povinni registrace žádat pouze přes systém EMA.
Česká televize mezitím upozornila, že se mění nálada v dezinformační scéně. Kritizovány jsou jen západní vakcíny, zatímco ta ruská (Sputnik V) je protlačovaná. „V manipulativních a dezinformačních zdrojích dostává mnohonásobně větší prostor ruská než ostatní vakcíny. U Sputniku V je to poměr 47 procent článků z dezinformačních zdrojů a 53 procent z ostatních médií a u jiných vakcín je to poměr cca 15 procent článků z dezinformačních zdrojů a 85 procent z ostatních médií. Je vidět, jak tyto zdroje Sputnik V tlačí,“ uvádí ve zprávě Semantic Vision.
„Západní vakcíny mají podle dezinformací strašně nebezpečné vedlejší účinky, popřípadě vůbec nefungují, takže i po očkování budete nemocní. Je vidět vyvolávání strachu z toho, co západní vakcíny můžou způsobit, to má vést k posílení image ruské látky,“ doplňuje analytik Jakub Kalenský, který se dlouhodobě věnuje ruské dezinformační kampani.
Zdroj: Manipulatori.cz
Zaujala vás naše informace
o očkování?
Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
Twitter Facebook LinkedIn Email Kopírovat odkazA nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!