Mýtus: Farmaceutické firmy záměrně tají vedlejší účinky vakcín

Často koluje zavádějící a nepravdivá informace, že farmaceutické firmy záměrně tají vedlejší účinky vakcín. Jak je to doopravdy? Tvrzení: Server AC24 tvrdí, že farmaceutické firmy se snaží záměrně utajit možné vedlejší účinky vakcín. Seznam, který server zveřejnil, obsahuje 22 vedlejších účinků včetně smrti a má sloužit jako důkaz nebezpečnosti vakcinace. Fakta: Bezpečnost vakcín je kontinuálně […]

Často koluje zavádějící a nepravdivá informace, že farmaceutické firmy záměrně tají vedlejší účinky vakcín. Jak je to doopravdy?

Tvrzení: Server AC24 tvrdí, že farmaceutické firmy se snaží záměrně utajit možné vedlejší účinky vakcín. Seznam, který server zveřejnil, obsahuje 22 vedlejších účinků včetně smrti a má sloužit jako důkaz nebezpečnosti vakcinace.

Fakta: Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci jsou povinni hlásit veškeré závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky očkování, se kterými se v praxi setkají. Tuto povinnost mají také farmaceutické společnosti. Hlásit podezření na případné nežádoucí účinky ale mohou i sami pacienti na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Hlášení se následně průběžně na evropské úrovni vyhodnocují.

Možné nežádoucí účinky má každý léčivý přípravek. I po očkování proti covid-19 se mohou lidé setkat s nežádoucími účinky. Jedná se především o mírné komplikace, jako je zarudnutí, bolest či otok v místě vpichu, bolest hlavy, zvýšená teplota či únava.

Vakcína prošla všemi fázemi klinického hodnocení, aby se právě odhalily všechny možné nežádoucí účinky. Běžná léčiva mají široké spektrum nežádoucích účinků, i proto se lékař či lékárník ptá pacienta na alergie a jiné obtíže, aby vždy benefity z léčby převládly nad případným a možným rizikem. Není proto na místě se očkování bát. Zhodnocení celkového a aktuálního zdravotního stavu lékařem je obvyklý postup před aplikací jakékoliv vakcíny či před nasazením jakéhokoliv léku. Stejně obvyklým a standardním postupem je, že každá vakcína musí být podávána pod bedlivým dohledem lékaře.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz