Hoax: 53 mrtvých na Gibraltaru za 10 dní po očkování na covid-19

Dezinformační projekt Otevři svou mysl, dezinformační web AC24.cz a také slovenské Infovojna a Slovenské noviny na konci ledna 2021 šířily zprávu, že na Gibraltaru (území na jihu Španělska patřící Velké Británii) údajně zemřelo 53 lidí po aplikaci vakcíny proti onemocnění covid-19. Tři dny po zveřejnění původního článku gibraltarská vláda informaci vyvrátila. Tvrzení: „53 mrtvých na Gibraltaru za 10 dní po očkování […]

Dezinformační projekt Otevři svou mysl, dezinformační web AC24.cz a také slovenské Infovojna a Slovenské noviny na konci ledna 2021 šířily zprávu, že na Gibraltaru (území na jihu Španělska patřící Velké Británii) údajně zemřelo 53 lidí po aplikaci vakcíny proti onemocnění covid-19. Tři dny po zveřejnění původního článku gibraltarská vláda informaci vyvrátila.

Tvrzení: „53 mrtvých na Gibraltaru za 10 dní po očkování na covid-19.“ Tak zněl titulek článku, který se v různých podobách objevil na dvou českých konspiračních serverech Otevrisvoumysl.cz a AC24.cz a také na několika slovenských webech. „Nevinní lidé jsou v tuto chvíli vražděni,“ prohlašuje v textu jeden z citovaných mužů.

Fakta: Gibraltarská vláda tyto informace vyvrátila. „Gibraltarský úřad pro zdraví může potvrdit, že neexistují důkazy o tom, že by některý z 11 073 lidí, kteří byli očkováni na Gibraltaru, zemřel v důsledku jakékoli reakce na vakcínu. Zprávy šířící tuto informaci na sociálních médiích jsou zcela nepravdivé a pocházejí od zdiskreditovaných jednotlivců a organizací,“ píše se na stránka Gibraltar Chronicle.

Vláda Gibraltaru nicméně přiznala, že 6 z 11 073 očkovaných lidí zemřelo z důvodů nesouvisejících s vakcínou. Jednalo se o seniory ve věku od 70 do 100 let a důvod jejich úmrtí byl covid-19. „Tito lidé byli zřejmě nemocní už před očkováním, ale protože nebyli infekční, tak antigenním testováním nebylo zjištěno jejich onemocnění, a tak byli proočkováni,“ píše gibraltarská vláda. Je známo, že tělo začne protilátky produkovat až zhruba týden po očkování a nejúčinnější jsou až po druhé dávce vakcíny.

České dezinformační weby čerpaly z americké stránky Health Impact News, která se podle analytika Institutu pro politiku a společnost Romana Mácy prezentuje jako zpravodajský portál věnující se zdravotnictví, ve skutečnosti jde ale o server šířící konspirace a dezinformace. „Na webu se kromě konspirací o očkování objevují i různé ezoterické a náboženské záležitosti a oblast alternativní medicíny. Článek pak do svého videa zpracovávají nějací youtubeři Joul a Pat, kteří se na svém kanálu věnují různým konspiracím o novém světovém řádu, Billu Gatesovi a podobně,“ řekl Roman Máca Aktuálně.cz.

Nyní mohou weby, které zprávu šířily, čelit problémům s policií. „Zveřejnění článku „53 mrtvých na Gibraltaru za 10 dní po očkování na covid-19“ již prošetřuje odbor extremismu a terorismu krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík. Tento i ostatní příspěvky naplňují znaky šíření poplašné zprávy. Za to podle českých zákonů hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. 

Zdroje: Manipulátoři.cz a Aktuálně.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz