Hoax: CNN Prima nechala tutéž osobu otestovat v jeden den 10krát na různých odběrových místech s různým výsledkem

Na sociálních sítích koluje mylná a překroucená interpretace reportáže CNN Prima News, podle které televize nechala 10x otestovat tu samou osobu a výsledek byl sedmkrát negativní a třikrát pozitivní. Daný příspěvek má na sociální síti tisíce sdílení. Jedná se však o dezinterpretaci. Tvrzení: Jednou pozitivní, podruhé negativní. Stále přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou […]

Na sociálních sítích koluje mylná a překroucená interpretace reportáže CNN Prima News, podle které televize nechala 10x otestovat tu samou osobu a výsledek byl sedmkrát negativní a třikrát pozitivní. Daný příspěvek má na sociální síti tisíce sdílení. Jedná se však o dezinterpretaci.

Tvrzení: Jednou pozitivní, podruhé negativní. Stále přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou rozdílné výsledky testů na koronavirus. Kvůli tomu si testovaní nemohou být jistí, zda nemoc covid-19 mají, či ne. Své o tom ví reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová, která si tímto procesem prošla s celou rodinou. (Zdroj: CNN Prima News)

Fakta: Jedná se o absolutní dezinterpretaci reportáže a článku. Článek píše o pochybném testování v jednom konkrétním testovacím místě, a to testovacím místě u letiště v Praze, kde byly testy prováděny metodou Lamp a nikoliv testy PCR, které se hodnotí jako nejspolehlivější. Je také důležité uvést, že není pravdou, že by testy byly provedeny v jeden den. Důležité je, že se jednalo o různé typy testů. V tomto konkrétním případě falešně pozitivní testy se ukázaly jen testy dělané metodou Lamp. Testy PCR vyšly všechny ve shodě – negativní.  Je známo, že nejpřesnější jsou PCR testy.

Laboratoř se za chybu omluvila. „Omlouváme se za vzniklé komplikace při testování na covid-19. Vzhledem k tomu, že jsme se s tímto případem nesetkali, celou záležitost odborně posoudíme,“ sdělila ve zprávě vedoucí laboratoře u letiště Natálie Mészárosová. Do budoucna v případě, že vyhodnotí pozitivní výsledek, pošle se vzorek na další přezkoumání.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz