Hoax: Po celém světě jsou již tisíce mrtvých a zdravotně zmrzačených lidí po aplikaci vakcín proti covid-19

Nejen po českém internetu koluje a virálně se šíří článek dezinformačního webu VIPnoviny s názvem „Po celém světě jsou již tisíce mrtvých a zdravotně zmrzačených lidí po aplikaci vakcín proti covid-19.“ Za webem stojí Martin Kirschner z Ostravy. Tento web můžeme nazvat webem dezinformačním – více informací o tomto webu si můžete přečíst zde. Tvrzení:  „Po celém světě jsou již tisíce mrtvých […]

Nejen po českém internetu koluje a virálně se šíří článek dezinformačního webu VIPnoviny s názvem „Po celém světě jsou již tisíce mrtvých a zdravotně zmrzačených lidí po aplikaci vakcín proti covid-19.“ Za webem stojí Martin Kirschner z Ostravy. Tento web můžeme nazvat webem dezinformačním – více informací o tomto webu si můžete přečíst zde.

Tvrzení:  „Po celém světě jsou již tisíce mrtvých a zdravotně zmrzačených lidí po aplikaci vakcín proti covid-19.“

Fakta: Počet očkovaných na světě jde již do desítek milionů. Zatím nebylo prokázáno jediné úmrtí, které by šlo přímo na vrub jakékoliv z vakcín proti covid-19. Vedlejší účinky připouští i sami výrobci. Jedná se však o desetiny promile případů. V České republice ze 105 tisíc naočkovaných Čechů měla vakcína nežádoucí účinky u 70 z nich, respektive hlášeno bylo 70 případů.

Článek je souborem nejrůznějších jiných článků. Velká část z nich už byla vyvrácena. Například manipulativní tvrzení, že v důsledku očkování vakcínou firmy Pfizer zemřelo v Norsku 23 seniorů (někdy udáváno i číslo 33). Tvrzení vychází z reálného základu, kdy norská zdravotnická zařízení očkovala i seniory v závěrečné fázi smrtelných nemocí a v některých případech mohly u těchto pacientů s extrémně narušeným zdravím běžné vedlejší účinky (např. zvýšená teplota) urychlit úmrtí. Lékařský ředitel Norské lékové agentury (Legemiddelverket) Steinar Madsen označil ruskými a čínskými kanály šířené zprávy o nebezpečnosti západních vakcín za státní propagandu, cílenou na propagaci vlastních vakcín.

Článek obsahuje též zmínku o portugalské sestře, která měla na následky vakcíny zemřít. Portugalská sestra na následky vakcíny nezemřela. Odkázat můžeme na zprávu portugalského ministerstva spravedlnosti, která uvádí, že předběžný výsledek pitvy 41leté zdravotnice prokázal, že její smrt „neměla s vakcínou nic společného“.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz