Hoax: Podezřelý let Boeingu 757 společnosti DHL kroužil nad Brnem

Dezinformační web Aeronet zveřejnil ve čtvrtek informaci o údajně podezřelém letu Boeingu 757 registrovaném na kurýrní společnost DHL, který odletěl do České republiky a začal kroužit nad Brnem a bez přistání se poté vrátil zpět do Lipska. „Takhle se tedy do ČR dostávají ty britské mutace?“ ptá se Aeronet. Spojení těchto dvou informací je velmi […]

Dezinformační web Aeronet zveřejnil ve čtvrtek informaci o údajně podezřelém letu Boeingu 757 registrovaném na kurýrní společnost DHL, který odletěl do České republiky a začal kroužit nad Brnem a bez přistání se poté vrátil zpět do Lipska. „Takhle se tedy do ČR dostávají ty britské mutace?“ ptá se Aeronet. Spojení těchto dvou informací je velmi zavádějící a jedná se o hoax.

Tvrzení: Z německého Lipska odstartoval nákladní Boeing 757 registrovaný na kurýrní společnost DHL, odletěl do České republiky a začal kroužit nad Brnem a bez přistání se poté vrátil znovu do Lipska! Šokující letový záznam doslova výraží dech! Co prováděl nákladní Boeing registrovaný ve Velké Británii při kroužení v obrovské výšce 11 278 metrů nad Brnem? Takhle se tedy do ČR dostávají ty britské mutace? Na podivné a zdánlivě bezcílné lety nákladních Boeingů a Airbusů nad Evropou upozorňuje čím dál tím více spotterů! (Zdroj: Aeronet)
Nesmyslného tvrzení se chytil i poslanec Lubomír Volný, který hoax šířil dále a jeho příspěvek na Facebooku měl mnoho sdílení.

Fakta: A proč je to nesmysl? Jedná se o poměrně běžnou záležitost. Ono kroužení „nad Brnem“ se odborně nazývá holding. „Vyčkávání je postup ke zdržení letadla v určitém prostoru. Používá se například když je přeplněn vzdušný prostor, letiště či řídící letového provozu, kvůli zhoršenému počasí nebo třeba jinému letadlu, které je v nouzi a je mu potřeba vyklidit cestu,“ píše odborný web zabývající se letectvím. Letadlo samozřejmě nevyčkávalo nad Brnem, ale nad neobydleným územím.

Důvodem bylo špatné počasí. „Včerejší přistání DHL v Brně na základě rozhodnutí velitele letounu pro nepříznivé podmínky (hustá mlha) zrušeno, standardní postup,“ píše Řízení letového provozu na Twitteru.

Společnost DHL Express Česká republika se důrazně vymezuje proti zavádějícím a konspiračním informacím, které byly zveřejněny na webových stránkách Aeronet.cz dne 4. března 2021 a dále sdíleny na sociálních sítích. Letadlo typu Boeing 757-236(SF) s registrací G-BMRJ odstartovalo 4. března 2021 v 5:50 hod. z Lipska (DE) do Brna (CZ). Kvůli přetrvávajícím mlhám a sníženému výhledu na letišti Brno – Tuřany nebylo možné bezpečně přistát, proto bylo letadlo v 7:00 hod. nasměrováno zpět na letiště v Lipsku. Jedná se o pravidelnou leteckou linku DHL Express z Lipska do Brna, která zajišťuje 6x týdně letecké spojení oblastí jižní Moravy a Vysočiny s naším mezinárodním hubem v Lipsku. Náklad z výše zmíněného letu se podařilo doručit v ten samý den, a to ve večerních hodinách. DHL Express se důrazně vymezuje proti všem konspiračním teoriím. DHL Express dělá maximum pro přepravu zásilek zákazníků při dodržování nejvyšší možné bezpečnosti a všech platných nařízení i po celou dobu pandemie Covid-19 trvající od března 2020. Společnost DHL Express zvažuje podniknutí právních kroků souvisejících se šířením těchto zavádějících informací. Jejich případnou podobu a rozsah nyní řešíme,“ napsala společnost DHL.

Letiště Brno vzalo celou věc s humorem. Web Aeronet zařadilo ministerstvo vnitra ve zprávě z roku 2020 mezi média, která produkují konspirační texty například o tom, že koronavirus je uměle vytvořenou a cíleně šířenou biologickou zbraní. Také poukazuje na to, že jde o médium šířící nenávistné předsudky.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz