Hoax: Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický zápal plic

Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že „Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický zápal plic“. Údajně o tom informovala agentura Reuters. Jedná se však o lživé zprávy. Tvrzení: „Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický […]

Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že „Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický zápal plic“. Údajně o tom informovala agentura Reuters. Jedná se však o lživé zprávy.

Tvrzení: „Polsko, Švédsko a Norsko žalují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za infikování Evropy kvůli chemikálii, která způsobuje chemický zápal plic“

Fakta: Agentura Reuters o žádném takovém soudním sporu neinformovala. Pro ilustraci tohoto tvrzení většina iterací obsahuje čtyři fotografie, které byly pořízeny v různých letech a na různých místech a nemají nic společného s vládními žalobami nebo chemickými chorobami.

Fotografie zobrazující letadlo Evergreen International Airlines a kondenzační čáry (dlouhé mraky zanechané proudovými motory) lze vidět zde. Podle popisu letecké databáze JetPhotos byl snímek pořízen 19. května 2006 v Sacramento McClellan Air Force Base v Kalifornii. Letadlo bylo podle databáze civilního letectví Planespotters zde vyřazeno z provozu v roce 2012. Společnost Evergreen International Airlines, letecká společnost se sídlem v Oregonu, podala informaci o bankrotu v prosinci 2013 ( zde ).

Další obrázek uvedený v těchto příspěvcích ukazuje muže uvnitř letadla obklopeného šedými sudy. Nádrže, které lze vidět na tomto obrázku, jsou balastní sudy, které, jak uvádí Wired zde, jsou nádrže naplněné vodou, které se používají k simulaci hmotnosti nákladu nebo cestujících. Podle popisu snímek pochází ze dne 6. září 2009.

Třetí fotografie je opět snímkem balastních sudů uvnitř testovací kabiny letadla Airbus A380. Snímek byl pořízen na regionálním letišti Wittman ve Wisconsinu dne 31. července 2009.

Na čtvrté fotografii se objevuje se několik zelených nádrží,  které ve skutečnosti mají funkci uložení dispergačních sloučenin používaných k boji proti ropným skvrnám v moři. Tento snímek je pořízen uvnitř modelu Douglas DC-3 Dakota, modelu vyvinutého v polovině 20. století a samotný snímek byl pořízen v roce 2009 v Coventry (Spojené království). (Zdroj: Reuters.com)

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz