Formou řetězových e-mailů se šíří zpráva o tom, že by si člověk měl před očkováním udělat test na IgG protilátky, protože v případě, že by je měl vysoké, může mu být jednak očkování odmítnuto a jednak mu hrozí silná reakce na vakcínu se zdravotními následky a dokonce možnou smrtí. Tato zpráva je směsicí pravdivých a nepravdivých informací a ve výsledku vyznívá zavádějícím způsobem.
Tvrzení:
Ahoj,
pozor na vysokou hladinu protilátek IgG v krvi před registrací na očkování proti Covidu tebe, dětí, nebo rodičů.
Známé zamítli očkování z důvodu zjištěné vysoké hodnoty protilátek na Covid – IgG, odběr krve ze žíly. Výsledek zasílá laboratoř přes email do cca 2 dnů. Velice zkušená sestra v odběrovém centru Synlab u nás v Hostinského(225 stanice Vackova, Praha 13-Stodůlky), nám řekla, že každý člověk než se zaregistruje na očkování, by si měl ještě před registrací na očkování udělat IgG test na protilátky. Kdyby vyšly vysoké protilátky, očkování se musí odložit(3 – 6měsíců). Když to člověk zjistí až po registraci na očkování, pak je to v pytli a nemohou vakcínu v danou chvíli naočkovat.
Celkově se každý může registrovat na očkování jen 1x a pak má smůlu. Proto nám odběrová sestra radila, před registrací na očkování si udělat IgG test na protilátky Covid. Ona jako odběrová sestra si sama nechala IgG před očkováním udělat. Očkovali jí na Homolce a vůbec tam IgG po ní nechtěli. Prý někde clověka bez IgG nenaočkují ale jinde na to naopak kašlou a klidně člověka naočkují, viz. třeba Homolka. Pokud by ale člověk měl IgG velmi vysoké, pak by vakcína vysoce pravděpodobně způsobila špatnou reakci jak známe z několika případů různých lidí po vakcinaci. Vysoká hladina vlastních protilátek IgG se střetne s vysokou hladinou látek z vakcíny. Je hrozné, že o tomto se zatím málo ví a někde očkují a jen chybou neudělání testu protilátek IgG před očkováním pak člověk po vakcinaci může zkolabovat, někdy i pomalu zemřít. Přitom IgG stojí jen 430kč(platba kartou)
Na místě se musí akorát vyplnit základní hlavička v jejich žádance na krev(oboustranná, na druhé straně souhlas) Sestra sama již zaškrtněte IgG a vyplní zbytek.
Test na protilátky Covid, IgG by jsme si mohli udělat až před registrací na očkování, chtěli jsme však doma vědět, zda již někdo z nás doma Covid neprodělal. Plno lidí prodělá Covid a nemá přitom žádné příznaky.
Pokud by test na IgG vyšel pozitivně, znamená to, že daný dospělí a nebo dítě Covid někdy v minuilosti prodělal(2 měsíce zpět, půl roku, rok…).
V takovém případě má daný jedinec v krvi vysoké protilátky na Covid a nemůže dostat vakcínu po dobu 3-6měs.
Cca po 3 měs. se test na IgG opakuje, zda hladina již klesla na bezpečnou hodnotu pro očkování.
Odběr se provádí z žíly, 1 malá zkumavka.
Fakta: Rádi bychom poděkovali naší čtenářce, která na tento řetězový e-mail upozornila a požádala o potvrzení či vyvrácení informací v něm. Ve spolupráci s odborníky a lékaři jsme ověřili níže uvedená tvrzení.
Ač na první pohled může uvedené doporučení vypadat poměrně logicky (nechat si nabrat protilátky proti covid-19 před registrací k očkování), jedná se hoax, který obsahuje řadu zavádějících či nepravdivých informací.
1) Není pravda, že by pro očkování byl vyžadován předchozí test IgG protilátek. Testy protilátek nabízejí za úhradu různí poskytovatelé na vyžádání, případně jsou zdravotnickými zařízeními prováděny v souvislosti s darováním krevní plazmy s protilátkami. V očkovacích centrech ani na dalších místech, kde se očkování provádí, po klientech test na protilátky být vyžadovaný nemůže.
Společné stanovisko České vakcinologické společnosti (ČVS), České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI), Společnosti infekčního lékařství (SIL) a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii (SEM) ČKS JEP ze dne 21.1.2021 k tomu jednoznačně uvádí: „Před ani po očkování nedoporučujeme rutinně provádět, pokud k tomu není jiný důvod, testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 (PCR test, antigenní test) ani stanovení protilátek proti SARS-CoV-2 z důvodu rozhodnutí o zahájení očkování nebo kontroly imunitní odpovědi na očkování.“
2) Předchozí prodělání nemoci covid-19 není překážkou v očkování. Doporučuje se, aby se v takovém případě očkovalo až po 3 měsících, protože to je průměrná doba dostatečně silné přirozené imunity. V této době tedy klient očkování zjednodušeně řečeno nepotřebuje a dává smysl, aby v situaci omezených zdrojů dostali přednost jiní. Pokud ale z nějakého důvodu patří do zvláště ohrožené skupiny (např. pracuje s covid+ pacienty aj.), může být očkován i dříve, protože na rozdíl od očkování nedává prodělání nemoci vždy spolehlivou imunitu. Stanovisko výše zmiňovaných odborných společností k tomu jednoznačně říká: „Očkovat se mohou také osoby, které covid-19 prodělaly, a to obvykle za 3 měsíce po onemocnění, z důvodu prioritizace dostupných dávek. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze covid-19 je možné očkování zahájit i dříve.“ U osob s bezpříznakovým průběhem onemocnění covid-19 je možné očkování zahájit taktéž po skončení izolace. Po uplynutí 3 měsíců od prodělání nemoci covid-19 je očkování jednoznačně doporučeno. Imunitní ochrana navozená očkováním je silnější a trvalejší.
3) Je zcela nepravdivá informace, že vysoká hladina protilátek může po očkování způsobit silnou reakci nebo dokonce smrt. Nedoporučuje se očkování po dobu 3 měsíců u osob, které dostaly v rámci léčby těžké formy covid-19 přímo dávku monoklonálních protilátek nebo rekonvalescentní plazmy. Důvodem zde je možná hrozba částečného snížení účinku podané vakcíny. Vakcína ke svému fungování potřebuje vybudit imunitní reakci organismu – obava není ze silnější reakce organismu v takovém případě, ale naopak ze slabší.
4) Za lživé tvrzení můžeme také označit informaci, že se „každý může registrovat na očkování jen 1x a pak má smůlu.“ Systém je nastaven tak, že pokud nastanou jakékoliv komplikace bránící očkování, po dohodě s očkovacím centrem se dotyčný přeregistruje na nový termín a očkování proběhne následovně. Žádný limit 1 registrace na osobu není nastaven.
Souhrnně na závěr můžeme říci, že prodělání onemocnění covid-19 není překážkou pro vakcinaci, avšak doporučuje se nechat se očkovat až s odstupem 90 dní. Vyšetření protilátek není nutné ani doporučené.
Zdroj: Doporučení pro očkování proti onemocnění covid-19 a Evropské hodnoty
Zaujala vás naše informace
o očkování?
Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
Twitter Facebook LinkedIn Email Kopírovat odkazA nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!