Hoax: Řetězový e-mail „Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně“

Řetězové e-maily patří k časté formě, jak ovlivnit mínění především seniorů. Tento řetězový e-mail se týká ruské vakcíny Sputnik V a zpochybňuje ostatní západní vakcíny. Pojďme se podívat na rozbor tvrzení uvedených v e-mailu. Text řetězového e-mailu:„Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na BruselOrbán nakoupil vakcíny Sputnik-V […]

Řetězové e-maily patří k časté formě, jak ovlivnit mínění především seniorů. Tento řetězový e-mail se týká ruské vakcíny Sputnik V a zpochybňuje ostatní západní vakcíny. Pojďme se podívat na rozbor tvrzení uvedených v e-mailu.

Text řetězového e-mailu:
„Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…
Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel
Orbán nakoupil vakcíny Sputnik-V bez ohledu na Brusel.  Názor si udělejte sami:
KDE JE PRAVDA ? ČEMU SE DÁ VĚŘIT ???
Včera přiletělo do Budapešti letadlo z Ruska s první dávkou vakcín Sputnik – V,    která se vyrábí v Indii, kde rok co rok vyrobí 100 milionů kvalitních dávek. V plánu je prodat miliardu dávek, je to celosvětový obchod. Maďaři s nimi provedou zkrácené zkušební testy a pokud nedojde k nějakým mimořádnostem, bude následovat druhá dodávka pro proočkování 90% populace.
Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…
Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel .
V praxi to znamená, že ekonomika se rozběhne naplno a na covid se tam přestane marodit a umírat.
To naši vyvolení jsou jinačí ,,borci”. Než bychom koupili vakcínu z Ruska, budeme omezovat, zakazovat a brečet, jak jde ekonomika do kopru.
Odpověď Západních Pharma firem: za smrt, či poškození jejich vakcínou je zodpovědný sám občan.
A vůbec bych se nedivil, kdy po prohlášení Primuly “Ruská vakcína Sputnik – V není vůbec špatná”  přeloženo z jeho vždy divného jazyka znamená – ruská vakcína nemá ve světě konkurenci, prý se profláklo, že celá naše politická scéna už je Sputnikem naočkovaná.
PS:  a Izrael ji nakoupil taky. Proč asi?“

Tvrzení: Včera přiletělo do Budapešti letadlo z Ruska s první dávkou vakcín Sputnik – V, která se vyrábí v Indii, kde rok co rok vyrobí 100 milionů kvalitních dávek. V plánu je prodat miliardu dávek, je to celosvětový obchod. Maďaři s nimi provedou zkrácené zkušební testy a pokud nedojde k nějakým mimořádnostem, bude následovat druhá dodávka pro proočkování 90% populace.

Fakta: Pokud jde o zmíněných „100 milionů kvalitních dávek“, musí se jednat o dávky jiného přípravku, než je Sputnik V. Přitom Sputnik V byl v samotném Rusku schválen tamním ministerstvem zdravotnictví teprve v srpnu 2020.

Kritika, která se vůči Sputnik V objevila, nebyla směřována proti vakcíně, ale proti jejímu rychlému nasazení, protože v té době neprošla potřebnou třetí fází testování. „Německý biochemik Klaus Cichutek sdělil agentuře DPA, že řádné schválení vakcíny bez obsáhlých dat ze třetí fáze testování považuje za riskantní. V této fázi, které se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc jedinců, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlicha možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky.“ „Před unáhleným schválením vakcíny, které by znamenalo „zbytečné nebezpečí pro zákazníky“, dnes podle agentury AP varovala dokonce ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).“

Dne 3. 2. 2021 vyšel v prestižním lékařském časopise The Lancet článek, který ukazuje, že třetí fáze testování vakcíny Sputnik V proběhla s velmi nadějnými výsledky. Otázkou je, proč nebylo požádáno výrobci Sputniku o registraci v EU? V průběhu ledna vydala EMA (The European Medicines Agency) prohlášení, že přestože probíhá z její strany vědecké poradenství směrem k výrobcům ruského Sputniku V, nepřijali zatím žádost o registraci. (Zdroj: Reuters)

Jednou z teorií, proč o registraci nepožádali, může být to, že Rusko není součástí ICH (International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use – patří tam vedle EU třeba Japonsko, USA, Kanada a řada dalších zemí, jako Brazílie apod.), tím pádem nemusí automaticky splňovat všechny kvalitativní nároky, které jsou standardní pro léčiva a vakcíny v Evropě.

To neznamená, že vakcína jako taková je navržena špatně, nebo špatně účinkuje, ale že výrobní procesy a kontrola kvality a jiné parametry nejsou cílené na standardy ICH, ale „pouze“ Ruska, respektive EAEU. To v reálném provozu a aplikaci může znamenat rozdíl mezi účinnou a neúčinnou vakcínou, byť klinické studie jsou slibné.

Tvrzení: „Západ zcela ztratil šanci konkurovat bezpečné Ruské dvouvektorové vakcíně…“

Fakta: Do posledních dnů (3. 2. 2021) nebylo možno říci, zda je ruská vakcína opravdu bezpečná, když nebyla otestována v rámci kompletní třetí fáze. V rámci třetí fáze je testována vakcína na desítkách tisíc osob a slouží pro zjištění, zda vakcína nevykazuje vážné vedlejší účinky.

Tvrzení: Orbán se nechal slyšet, že nakoupí vakcíny bez ohledu na Brusel.

Fakta: Členské země mohou nakupovat vakcíny samy. Nejde o nějaký „ohled na Brusel“, protože žádné členské zemi EU nezakazuje, aby si vakcíny nakoupila napřímo samostatně. Evropská unie ale některé vakcíny ještě nechválila, protože neprošly potřebným testováním nebo nebyly ověřeny jejich účinky. Nejde o nějakou „odvahu“ vůči Bruselu, ale risk, který představitelé takové země podnikají.

Tvrzení: Odpověď Západních Pharma firem: za smrt, či poškození jejich vakcínou je zodpovědný sám občan.

Fakta: Farmaceutické společnosti, s nimiž jednala Evropská komise o nákupu vakcín proti covid-19 pro členské státy Evropské unie, nesou plnou odpovědnost za nežádoucí účinky svých produktů tak, jak to po nich vyžaduje současné legislativa Evropské unie. „Nic se měnit nebude. Výrobci zůstávají za své vakcíny plně zodpovědní. Prosím, zastavme tohle šíření – diplomaticky řečeno – nesprávných informací v médiích,“ prohlásila kategoricky zástupkyně ředitele generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin Sandra Gallina v pondělní diskusi s europoslanci výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Tomuto mýtu jsme se již věnovali v dříve uvedeném článku ZDE.

Tvrzení (k vakcíně Sputnik V): a Izrael ji nakoupil taky. Proč asi?

Fakta: Izrael očkuje vakcínou od společnosti Pfizer/Biontech. „Více než čtvrtina z devíti milionů obyvatel Izraele dostala od 19. prosince alespoň jednu dávku vakcíny Pfizer, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví. Začalo to u seniorů a dalších vysoce ohrožených, ale lidé ve věku 40 let a více mohou také nyní dostat injekci.“ (Zdroj: BBC)

Dne 16. listopadu 2020 přinesla agentura Reuters zprávu: „Asi před hodinou jsem hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti zakoupit opci na vakcínu Sputnik-V,“ řekl novinářům izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Probereme to v příštích dnech.“ (Zdroj: Reuters)

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz