Hoax: V ČR zemřelo 150 lidí po očkování

Sociálními sítěmi koluje video, na kterém neznámá žena, údajná zdravotní sestra, hovoří o 150 úmrtích po očkování v Česku. V nahrávce samozřejmě není uvedeno jméno sestry a ani kde se údajně věc měla stát. Video můžeme označit za dezinformační.

Tvrzení: Videonahrávka v českém jazyce, na níž neznámá žena, údajná zdravotní sestra, hovoří o 150 úmrtích po očkování v Česku, “o kterých se nesmí hovořit”, o bakteriálních zánětech plic, které jsou prý z roušek a o údajných podvodech s pacienty v nemocnicích. (Zdroj: Instagram Michala Sharka Haška)

Fakta: Slovenští rapeři Rytmus a Separ pomohli rozšířit nepodložený hoax, kteří šíří čeští konspirační teoretici o úmrtích po očkování. Video oba zpěváci přebrali z Instagramu od známé postavy dezinformační scény Michala Sharka Haška.

V nahrávce není uvedeno jméno sestry a ani kde se údajně věc měla stát. „Lékový ústav zaznamenal za poslední týden čtyři případy úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich eviduje 25. SÚKL uvádí, že všechna hlášení o úmrtích jsou v České republice důkladně hodnocena a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), ve kterém má Česká republika své zástupce. „Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou,“ píše SÚKL. Lidé hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Ke dni 23. 3. 2021 dostalo v Česku obě potřebné dávky vakcíny zhruba 384 800 lidí, aspoň jednu dávku očkovací látky dostalo 1 033 273 lidí. Hlášeno bylo 2288 podezření na vedlejší účinky. Jedná se tedy o podezření u 0,22 % podaných dávek vakcín. Ve většině případů se jedná o drobné vedlejší účinky.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz