Hoax: V Německu započítávají do statistik jen pozitivní případy S PŘÍZNAKY

Facebookem se šíří smyšlená mapa přepisující epidemiologickou situaci v Německu v porovnání s ČR. Podle ní se v Německu do statistik započítávají jen pozitivní případy s příznaky. Informace jsou však nepravdivé a jedná se o hoax. Tvrzení: „Zatímco nahoře je chronicky známý obrázek, na základě kterého nás média v posledních dnech straší a politické figurky předvádí své lobbingové […]

Facebookem se šíří smyšlená mapa přepisující epidemiologickou situaci v Německu v porovnání s ČR. Podle ní se v Německu do statistik započítávají jen pozitivní případy s příznaky. Informace jsou však nepravdivé a jedná se o hoax.

Tvrzení: „Zatímco nahoře je chronicky známý obrázek, na základě kterého nás média v posledních dnech straší a politické figurky předvádí své lobbingové tanečky, tak dole je ten samý obrázek, pouze s malou korekcí. V Německu se totiž do statistik započítávají jen pozitivní případy S PŘÍZNAKY.

Pokud bychom tedy používali stejnou metodiku, barvičky by vypadaly jako na spodním obrázku. Ale to by nikoho zřejmě moc nevystrašili…

A možná by neprošly parlamentem prasárny typu pandemický zákon a další laskominy, které nám naše politická garnitura zřejmě ještě chystá. Přičemž z Ústavy začíná být pomalu ale jistě už jen takový kus hadru.“ (Zdroj: Facebook Martina Rabocha.)

Fakta: Sociální sítí Facebook se šíří druhá verze mapy z pořadu Tagesthemen vytvořená redakcí Tagesschau stanice ARD. V prvé řadě je nutné upozornit, že druhá mapa v statusu Martina Rabocha je graficky upravená a zdrojem není německá ARD. Je to zřejmé z pohledu na mapu a rovněž lze dohledat zpravodajskou relaci, která o situaci v ČR informovala (od času 17:28).

Jak je zřejmé z dokumentu Institutu Roberta Kocha, v Německu používají podobnou metodiku jako v České republice. Nerozlišují tedy asymptomatické a symptomatické nakažené. V Německu je skutečně epidemická situace lepší jak v České republice. Zatímco v Německu je pozitivních 8-15% PCR testů, v České republice je to přibližně 30% testů. Naprosto zřejmé je to i z této interaktivní mapy.

Hygienické stanice v České republice ani v Německu nemají kapacitu zpětně obvolávat všechny pozitivní pacienty a zjišťovat, jaké (a zda vůbec) mají symptomy. Rozlišování lidí na příznakové a bezpříznakové se nedělá i z toho důvodu, že by se jednalo o velmi subjektivní hledisko a spoléhalo by se jen na to, jaké informace by podal nakažený. Mnoho lidí se dostaví na testy ještě bez příznaků a příznaky se u nich objeví až několik dní po testu. Medián inkubační doby uvádí 4–5 dní, za rozsah inkubační doby se obvykle udává 2–14 dní.

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz