Hoax: Vakcína AstraZeneca byla vyrobena v roce 2008

Tisíce sdílení na Facebooku měl příspěvek, podle kterého číslo na ampuli obsahující sekvenci číslic „2008“ dokazuje, že vakcína od výrobce AstraZeneca byla vyrobena v roce 2008. Výrok však není pravdivý. Tvrzení: Na základě sdíleného příspěvku snímku (z původního příspěvku v angličtině od zahraničního uživatele sítě) z vysílání zpravodajské relace Tagesschau německé veřejnoprávní televizní sítě ARD vznikl u […]

Tisíce sdílení na Facebooku měl příspěvek, podle kterého číslo na ampuli obsahující sekvenci číslic „2008“ dokazuje, že vakcína od výrobce AstraZeneca byla vyrobena v roce 2008. Výrok však není pravdivý.

Tvrzení: Na základě sdíleného příspěvku snímku (z původního příspěvku v angličtině od zahraničního uživatele sítě) z vysílání zpravodajské relace Tagesschau německé veřejnoprávní televizní sítě ARD vznikl u některých uživatelů Facebooku dojem, že vakcína AstraZeneca proti onemocnění Covid-19 byla vyrobena v roce 2008, neboť svisle napsaná řada číslic 3041572008 obsahovala i číslo „2008“. Tato informace se šířila i na jiných místech na slovenském Facebooku, ale také v češtině .

Fakta: Bylo dohledáno, že ve vysílání německé televize (stejně jako ve videu na stránce Tagesschau) byla za stojícím moderátorem zpravodajské relace použita ilustrační fotografie americké zpravodajské agentury Associated Press od fotografa Franka Augsteina, která byla použita také v mnoha dalších článcích o vakcíně AstraZeneca.

Vakcína proti onemocnění covid-19 ChAdOx1 nCoV-19 od britsko-švédského výrobce AstraZeneca a Oxfordské univerzity byla schválena Evropskou lékovou agenturou 29. ledna 2021.

Vývoj této vakcíny navazoval na poznatky získané ze studia předchozích koronavirových onemocnění SARS a MERS. Na vývoji vakcíny konkrétně proti koronaviru SARS-CoV-2 však začali výzkumníci v Oxfordu pracovat až 20. ledna 2020. Způsob, jakým vakcína funguje, a okolnosti jejího vývoje jsou dále podrobně popsány v článku The New York Times či v rozhovoru s jedním z vedoucích výzkumníků Andrewem Pollard pro The British Medical Journal. S otázkami na začátek výroby se AFP obrátila přímo na výrobce vakcíny – firmu AstraZeneca. Zástupci firmy Kim Blomley, Global Media Relations Director, a Markéta Turynová, Medical Information Specialist zastupující AstraZeneca Czech Republic potvrdili prostřednictvím e-mailů z 18. února, že firma začala vyrábět vakcínu proti covid-19 v roce 2020.

Čísla na ampuli

Na tomto místě vysvětlíme čísla, která jsou uvedena na ampulích vakcíny a která dezinterpretovali někteří uživatelé Facebooku. První číslo je označeno zkratkou „EXP“. Tato zkratka je vysvětlena i v příbalovém letáku vakcíny dostupném na stránce SÚKL a znamená datum použitelnosti, resp. dobu použitelnosti. Pro AFP to potvrdila i Turynová z AstraZeneca. Jelikož na ampuli na předmětné fotografii je uvedeno číslo 05-2021, datum použitelnosti této vakcíny by tak byl 31. květen 2021. Mluvčí SÚKL Jurkemíková pro AFP uvedla: „Doba použitelnosti této vakcíny je 6 měsíců při uchovávání v chladničce (při teplotě 2 ° C – 8 ° C). “

Další číslo je na ampuli označené zkratkou „Lot“. V dokumentaci vakcíny na stránkách Evropské lékové agentury je tato zkratka specifikována jako „Batch Number“ – v angličtině číslo várky nebo šarže. Tuto skutečnost potvrdila Turynová: „LOT: Číslo šarže je charakteristická kombinace číslic nebo písmen, nebo číslic a písmen, kterou je šarže jednoznačně identifikována.“

Poslední číslo, které je na sdílené fotografii uvedené svisle („3041572008“), je právě to, které vyvolalo rozruch, protože se někteří domnívali, že obsahuje datum výroby. To není pravda, datum výroby se na balení vakcíny nenachází vůbec.

Svisle napsané číslo tak nemá s datem výroby nic společného. „To vertikální číslo se jmenuje komponentní kód a je používán pro interní výrobní účely. Neoznačuje však ani datum výroby ani expirační lhůtu. Číslice 2008 na konci jsou čistou shodou náhod,“ uvedl pro AFP Kim Blomley z AstraZeneca.

Zdroj: Faktické Info a AFP Fakty Slovensko

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz