Hoax: Vakcína, která by měla být použita, by musela být vyzkoušena minimálně 10 let…

Internetem se šíří zpráva o tom, že vakcína by správně měla být zkoušena minimálně 10 let. Takové tvrzení však není pravdivé. Veškeré procesy a kroky k testování byly provedeny v souladu s nejpřísnějšími standardy a nařízeními. Tvrzení: „Vakcína, která by měla být použita, by musela být vyzkoušena minimálně 10 let a v žádném případě by nemohly negativní důsledky […]

Internetem se šíří zpráva o tom, že vakcína by správně měla být zkoušena minimálně 10 let. Takové tvrzení však není pravdivé. Veškeré procesy a kroky k testování byly provedeny v souladu s nejpřísnějšími standardy a nařízeními.

Tvrzení: „Vakcína, která by měla být použita, by musela být vyzkoušena minimálně 10 let a v žádném případě by nemohly negativní důsledky vakcíny převyšovat škodlivost nemoci, proti které má být použita, jako je to v případě nové vakcíny proti covid-19. Pro její negativní dopad je nemyslitelné vůbec touto vakcínou očkovat, ne tak povinně očkovat! Přitom koronavirus je podobný běžným chřipkovým virům a má i podobnou úmrtnost, asi 0,23 %.“

Fakta: U testování vakcíny, stejně jako všech léků, není předem dána žádná doba, jak dlouho se mají testovat. V důsledku je důležitý počet testovaných ve třetí fázi, kde jde řádově o desítky tisíc lidí a posuzují se i ty vedlejší účinky, které by mohly být vzácné. Pokud je tento počet testů v případě naléhavosti proveden rychleji, na spolehlivosti testování to nic nemění.

„Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro nový virus. Vzhledem k celosvětovému šíření viru se do výzkumu mohlo zapojit více zařízení a po celém světě mohlo být do studií zařazeno větší množství lidí mnohem rychleji. Navíc ke stanovení účinnosti vakcíny je zapotřebí, aby byli testovaní vystaveni viru v přirozeném prostředí. U méně běžných onemocnění toto může trvat léta. Díky celosvětové pandemii se však data podařilo nasbírat v krátkém čase. Farmaceutické firmy jsou také ochotné investovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů.“
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz