Hoax: Vakcína způsobuje neplodnost

Na sociálních sítích se šíří zpráva, že vakcína proti koronaviru by údajně měla ovlivňovat plodnost. První z nich (méně častý) tvrdí, že vakcína způsobuje neplodnost (nebo erektilní dysfunkci) u mužů. Druhá uvádí, že působí neplodnost naopak u žen. Někdy jsou oba hoaxy kombinovány a hovoří se o tom, že vakcíny působí obecně neplodnost bez udání […]

Na sociálních sítích se šíří zpráva, že vakcína proti koronaviru by údajně měla ovlivňovat plodnost. První z nich (méně častý) tvrdí, že vakcína způsobuje neplodnost (nebo erektilní dysfunkci) u mužů. Druhá uvádí, že působí neplodnost naopak u žen. Někdy jsou oba hoaxy kombinovány a hovoří se o tom, že vakcíny působí obecně neplodnost bez udání pohlaví. Podle odborníků jsou ovšem daná tvrzení neopodstatněná.

Tvrzení 1:  Hoax o ženské neplodnosti lze vytrasovat k blogovému příspěvku na stránce Health and Money News (je již smazaný, ale archivovaný ZDE). Ten byl následně v podobě screenshotů a dalšího zpracování šířený po sociálních sítích začátkem prosince 2020. Článek lživě tvrdí, že vakcína vytváří imunitní reakci vůči proteinu syncytin-1, který je klíčový pro formování placenty, a že tedy očkování je formou ženské sterilizace. Toto nepravdivé tvrzení je součástí širšího proudu hoaxů, které spojuje téma konspirační teorie, že vakcinace je tajným prostředkem elit (Bill Gazes, George Soros, farmaceutické firmy) k redukci populace planety. Podrobněji se tomuto hoaxu věnuje např. článek v New York Times.

Tvrzení 2: Hoax o mužské neplodnosti je méně častý a vychází pravděpodobně z překroucení výroků americké lékařky Deny Graysonové, jejíž výroky o erektilní dysfunkci v souvislosti s Covid-19 byly začátkem prosince 2020 široce medializované. Dr. Graysonová nicméně hovořila o tom, že dysfunkci může způsobovat samotný Covid-19, nikoliv vakcína proti němu. Hoax dostal nový život v lednu 2021 zejména v jihovýchodní Asii, kdy tezi o vakcínách způsobujících impotenci opakovali někteří filipínští nebo indičtí politici (např. ZDE). Někdy byla doprovázena dalším hoaxem, že se bude vakcína aplikovat u mužů do penisu (např. ZDE). Tyto narativy ale do našeho mediálního ani sociálně-mediálního prostoru prakticky nedoléhají.

Fakta: Hoax o ženské neplodnosti lze snadno vyvrátit odkazem na zprávy z klinických testů, kde se jak v očkované části, tak v placebo části sleduje počet otěhotnění po vakcinaci. V případě vakcíny firmy Moderna je hlášeno 6 otěhotnění ve skupině očkovaných a 7 v placebo skupině. V případě vakcíny firmy Pfizer je hlášeno 12 otěhotnění ve skupině očkovaných a 11 v placebo skupině.

Příspěvky na sociálních sítích nesprávně hlásají, že vakcína společnosti Pfizer může způsobit neplodnost u žen a poškodit jejich placentu. Podle profesorky Lucy Chappellové z King’s College v Londýně či Kristiny Waldorfové z University of Washington však jde o nepodložené informace. Neexistuje totiž žádný „věrohodný biologický mechanismus“, kterým by vakcína mohla plodnost ovlivnit.

Vakcína a plodnost

Podle šířícího se tvrzení má vakcína podaná ženě generovat protilátky proti spike proteinu koronaviru, ty by pak měly s nechtěným výsledkem reagovat s proteinem syncytin-1 v buňkách placenty. Waldorfová ovšem – stejně jako jiní odborníci – nevidí důvod, proč by k tomu mělo dojít.

Jevu, který lživá tvrzení popisují, se říká „zkřížená reakce“. Ta nastává, když jsou proteiny v jedné látce podobné proteinům v jiné.

„Nemáme žádné zprávy o neplodnosti u osob, které již obdržely vakcínu Moderny nebo Pfizeru. Ty, které se účastnily klinických studií, byly dokonce požádány, aby neotěhotněly, ale stejně k tomu u některých došlo,“ sdělila Waldorfová. Během testování látky Pfizeru otěhotnělo celkem 23 žen a potratila pouze jediná, ta ale byla součástí skupiny, jejíž účastníci obdrželi pouze placebo. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Zdroj: Evropské hodnoty a Seznam Zprávy

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz