Hoax: Vakcíny proti onemocnění covid-19 obsahují grafen nebo jeho deriváty

Internetem se šíří video, které obsahuje informace ohledně údajné přítomnosti oxidu grafenu ve vakcínách, čímž dokazují její nebezpečnost. Jedná se však o hoax. Proč?

Tvrzení: „Vakcíny proti onemocnění covid-19 obsahují grafen nebo jeho deriváty.“

Fakta: Vyrobit grafen a jeho deriváty je přitom velmi nákladné. Grafen navíc není rozpustný, a proto se tedy nemůže podávat v roztoku. Rozpustnější forma, než grafen je oxid grafenu, který je derivátem grafenu. Dr. Matthew Didasio publikoval na Twitteru rychlý experiment ve kterém ukázal, že kapaliny obsahující oxid grafenu mají tmavohnědou nebo černou barvu, zatímco lahvičky s vakcínami jsou obvykle bezbarvé nebo světle žluté.

Šiřitelé tohoto hoaxu se odvolávají na španělskou studii, která nebyla publikována ve vědeckém časopise, ani nebyla zkoumána či recenzovaná jinými vědci. V nerecenzované studii navíc vědci používají slova jako „naznačují“, „zdají se“, protože jsou si vědomi omezením svých výsledků. „Provedené testy jsou nedostatečné. Uvádějí pouze mikroskopické obrázky, které porovnávají obrázky grafenu a oxidu grafenu v literatuře. To však zdaleka není vědecký důkaz. Identifikace grafenu by vyžadovala další analýzy pomocí jiných technik,“ řekla AFP Ester Vázquez, odbornice na bezpečnost a ochranu zdraví ve společnosti Graphene Flagship. Více na webu AFP.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz