Hoax: Ve stíracích tyčinkách antigenních testů jsou parazité

V současné pandemii se daří hoaxům a lživým zprávám. Na jednu nedávnou fake news, kolující sociálními sítěmi, si posvítili vědci z Laboratoře elektronové mikroskopie Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Zareagovali na příspěvek, v němž bylo video se snímky ze světelného mikroskopu ukazující konec špičky tyčinky, která se používá ke stěru z nosu při testování na koronavirus. A že prý jsou na štětečku vidět černé nitky, prý parazité, kteří nám přelezou z nosu rovnou do mozku. Jaká je tedy pravda?

Tvrzení: Video se snímky ze světelného mikroskopu ukazující konec špičky tyčinky, která se používá ke stěru z nosu při testování na koronavirus. Na štětečku jsou vidět černé nitky, dle vyjádření ve videu prý parazité, kteří nám přelezou z nosu rovnou do mozku.

Fakta: Na video kolující po sociálních sítích se podívali vědci z Laboratoře elektronové mikroskopie Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a rozhodli se informace v něm zveřejněné uvést na pravou míru. Zde je jejich vyjádření:

Protože máme tu nejlepší techniku, kterou můžeme pozorovat mikrosvět, a dlouholeté zkušenosti s objevováním neviditelného světa kolem nás, rozhodli jsme se testovací tyčinku prověřit. Nejdříve jsme ji prohlédli ve světelném mikroskopu, a potom jsme ji přesunuli do rastrovacího elektronového mikroskopu JEOL 7401F. Jak dokazují snímky, štětička na konci výtěrové tyčinky je opravdu dokonalým kartáčkem. Žádní parazité, a to ani kulovitého, ani nitkovitého tvaru se na ní nevyskytují!

Překvapila nás její čistota, která v mikrosvětě plném bakterií, spór plísní, pylů a nepřeberného množství úlomků a vláken není běžná a odpovídá požadavkům na čistotu materiálu, který se dostává do těsného kontaktu s nosní sliznicí,“ říká Jana Nebesářová z Laboratoře elektronové mikroskopie. “Každopádně, pokud štětičkou zašťouráte někde jinde než ve vašem nosu, je jisté, že se do kartáčku zachytí spousta smetí, které může vypadat jako miniaturní vetřelci či parazité,” dodává.

Pravdou však je, že čerstvě vybalená štětička na výtěr z nosu nic takového neobsahuje.  Antigenních testů založených na výtěru z nosu se na rozdíl od potíží způsobených koronavirem určitě nemusíme bát.

Článek vyšel původně na webu Akademie věd ČR.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz