Hoax: WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína

Řetězovými maily, ale i na sociálních sítích, je šířen článek z webu „elektropiknik“, který tvrdí, že „WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“ Jedná se však o lež. Tvrzení: „WHO oficiálně neoznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“ Zdroj: elektropiknik.cz Fakta: Ve skutečnosti je to přesně naopak. Článek se odkazuje […]

Řetězovými maily, ale i na sociálních sítích, je šířen článek z webu „elektropiknik“, který tvrdí, že „WHO oficiálně oznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“ Jedná se však o lež.

Tvrzení: „WHO oficiálně neoznámila, že neexistuje pandemie a není nutná žádná vakcína.“ Zdroj: elektropiknik.cz

Fakta: Ve skutečnosti je to přesně naopak. Článek se odkazuje na prohlášení americké epidemioložky infekčních nemocí spolupracující s WHO Marii Van Kerkhovou. Ta však naopak řekla, že až přibližně z 40 % jsou přenašeči SARS-CoV-2 asymptomatičtí nakažení. O očkování v projevu nebyla vůbec řeč, protože v té době ani žádná očkovací látka neexistovala. Tímto tvrzením se zabývala i agentura Reuters.

Web „elektropiknik“ nese jasné známky tzv. clickbaitu, tedy webu, který je založen na tom, že lidé klikají na jejich články. Je to zřejmé z dalších článků jako „To co udělal tento chlapec, aby při domácích úkolech nezaspal, je šokující“ nebo „Musím se podělit o tento luxusní recept, dělám skoro každý týden!“ Jako clickbait je označovaná metoda poutavého titulku, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé, kteří klikli na clickbait, odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá pozornost na něco, co se na webu/ve videu/v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele. Za webem „elektropiknik“ stojí podle CZ NIC Jan Klobušník z Českých Budějovic.

Zdroj: Faktické Info

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz