Mýtus: Jak je možné, že nemáme lék, ale máme vakcínu?

Mnoha lidem přijde zvláštní a podezřelé, že máme vakcínu na covid-19, ale nemáme lék. Vysvětlení je však zcela logické. Tvrzení: Je podezřelé, že vědci dokázali za tak krátkou dobu vyvinout vakcínu, ale přitom na covid-19 stále nemáme účinný lék. Fakta: Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám výrazně odlišné. V případě vývoje […]

Mnoha lidem přijde zvláštní a podezřelé, že máme vakcínu na covid-19, ale nemáme lék. Vysvětlení je však zcela logické.

Tvrzení: Je podezřelé, že vědci dokázali za tak krátkou dobu vyvinout vakcínu, ale přitom na covid-19 stále nemáme účinný lék.

Fakta: Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám výrazně odlišné. V případě vývoje vakcíny se jedná o postupy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. I vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nelze zpochybnit, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicínu novověku.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz