Mýtus: Kdyby byla vakcína účinná, nechají se nejprve očkovat „elity“

Často skloňovaný názor, že vakcína je neúčinná a proto jsou jí očkováni „obyčejní“ lidé je zavádějící. Proč? Tvrzení: Kdyby byl virus skutečně nebezpečný, tak se nejprve nechají očkovat elity a nenechávají „svoji“ vakcínu obyčejným lidem. Kdyby byla vakcína bezpečná a účinná, nedistribuuje ji stát všem zadarmo. Fakta: Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými […]

Často skloňovaný názor, že vakcína je neúčinná a proto jsou jí očkováni „obyčejní“ lidé je zavádějící. Proč?

Tvrzení: Kdyby byl virus skutečně nebezpečný, tak se nejprve nechají očkovat elity a nenechávají „svoji“ vakcínu obyčejným lidem. Kdyby byla vakcína bezpečná a účinná, nedistribuuje ji stát všem zadarmo.

Fakta: Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na dobrovolnících pod lékařským dohledem.

Jako první se vakcínou proti covid-19 nechal očkovat premiér Andrej Babiš, následně i ministr zdravotnictví Jan Blatný, ale třeba i ředitelé největších nemocnic, a to právě proto, aby šli všem příkladem.

„Jsem rád, že jsem se mohl nechat naočkovat účinnou a bezpečnou vakcínou a vás všechny prosím o totéž. Zejména pak naše starší spoluobčany. Věřte mi, nenabízel bych vám nic, čemu bych sám nevěřil a co bych před tím sám nevyzkoušel. Očkování má smysl! Je to cesta zpět k normálnímu životu,“ říká ministr zdravotnictví a lékař Jan Blatný.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz