Mýtus: Kvůli epidemickým opatřením zemře více lidí než na koronavirus

Na sociálních sítích se šíří americké video s českými titulky z dílny projektu Otevři svou mysl. Autor videa tvrdí, že v souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na samotnou nemoc covid-19 (zoufalstvím, podvýživou nebo třeba kvůli odkladu operací). Tvrzení: V souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na […]

Na sociálních sítích se šíří americké video s českými titulky z dílny projektu Otevři svou mysl. Autor videa tvrdí, že v souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na samotnou nemoc covid-19 (zoufalstvím, podvýživou nebo třeba kvůli odkladu operací).

Tvrzení: V souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na samotnou nemoc covid-19 (zoufalstvím, podvýživou nebo třeba kvůli odkladu operací). Autor videa nabádá k porušování opatření (například k otevírání obchodů) a také k masovým protestům.

Fakta: Z epidemiologického hlediska a medicínského pohledu je nezpochybnitelné, že pouze striktní opatření dostanou pandemii pod kontrolu. Proti tomu ale stojí fakt, že současná situace ovlivňuje miliony lidí existenčně. Proto, abychom ochránili relativně malou, ale zranitelnou část populace, musíme na čas přistoupit k tomu, že omezíme běžný život. Není však pravdou, že by snad na jiné nemoci umírali lidé častěji než na covid-19 (od počátku pandemie se celosvětově koronavirus prokázal u více než 70 mil lidí, přes 1,59 mil z nich zemřelo; zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse, 12. 12. 2020). Zavedená opatření jako např. roušky či obecně omezení mobility lidí se z dlouhodobého hlediska ukázala jako jediná možná, jak zamezit nekontrolovatelnému šíření nemoci.

Zdroj: Semantic Visions, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz