Hlavní město Praha zřídilo velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě. Pro očkování v tomto místě je třeba se předem zaregistrovat přes Centrální rezervační systém.

Informace

Metropolitní očkovací centrum

Velkokapacitní očkovací místo v Kongresovém centru Praha má kapacitu kolem 1 600 naočkovaných lidí za den, od června se denní kapacita zvyšuje na 2 000 obyvatel. Navýšením denní kapacity hlavní město pružně reaguje na aktuální epidemickou situaci a dodávky očkovacích látek. Je připraveno být v provozu sedm dní v týdnu a až dvanáct hodin denně. Velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě slouží široké veřejnosti a očkování zde probíhá v souladu se schválenou prioritizací ohrožených skupin. Díky své strategické poloze je dobře dostupné Pražanům i Středočechům. Centrum je bezbariérové.

Adresa

Kongresové centrum Praha, a.s.

5. května 1640/65

Praha 4

140 00

vchod č. 1 (u východu z metra)

Vstup do areálu je umožněn max. 15 minut před objednaným časem očkování. Dříve dovnitř nebudete moci být vpuštěni.

Jak k nám? Bližší informace k přístupům pro pěší i automobily včetně bezbariérových přístupů naleznete v sekci Navigace.

Kontakt

Infolinka Metropolitního očkovacího centra: 237 777 500
Linka je v provozu od pondělí do pátku 8.00 – 17.00 hodin.

Metropolitní očkovací centrum je otevřeno denně, a to včetně víkendů a svátků.

Registrace

Na očkování do Metropolitního očkovacího centra je třeba se objednat on-line v Centrálním rezervačním systému. Při registraci najdete centrum pod názvem Clinicum a.s. – Kongresové centrum Praha.

Chci se očkovat

Bezplatná linka 800 160 166
Linka je v provozu: po a st 8:00 – 18:00, út a čt 8:00 – 15:00, pá 8:00 – 14:30.

Pokud si s postupem k registraci a rezervaci termínu k očkování nevíte rady, podívejte se na náš krokovník na stránce Očkování v centrech.

Navigace

MAPA PŘÍSTUPU

(Pro detail klikněte na mapu)

PRO PĚŠÍ:

Kongresové centrum Praha je umístěno přímo u stanice metra C – Vyšehrad. Vchod do očkovacího centra je zajištěn u vstupu č. 1. Trasa přístupu pro pěší je na mapě znázorněna modrou linií. Bezbariérový přístup od metra znázorněn červenou linií. Sledujte značení.

PRO AUTOMOBILY:

GPS: 50.062016, 14.428521

Kongresové centrum Praha je dostupné po severojižní magistrále – sledujte dopravní značení.

Parkování je k dispozici na nadzemním parkovišti na jižní straně komplexu, odkud je možný přístup do očkovacího centra – vstup č. 1. Přístup do očkovacího centra je i z parkoviště bezbariérový.

PARKOVÁNÍ:

Parkování na nadzemním parkovišti na jižní straně komplexu bude umožněno na 1. hodinu zdarma. Při odchodu z očkovacího centra vám bude vydán lísteček umožňující volný výjezd z parkoviště.

Před výjezdem z parkoviště tento lísteček načtete u parkovacího automatu společně s parkovacím lístkem, který jste získali při vjezdu na parkoviště. Parkování za 1. hodinu vám bude odečteno a můžete parkoviště opustit. Pakliže jste přesáhli 1. hodinu parkování zdarma, delší čas je nutné uhradit.

Metropolitní očkovací centrum - přístup pro handicapované (2:22 min)

Co na Vás čeká?

Jak se připravit a co s sebou?

 • Na samotné očkování si vyhraďte minimálně 45 minut.
 • Dostavte se v objednaný den na objednaný čas, ne však dříve než 15 min předem.
 • Vezměte si s sebou potvrzení totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a kartičku pojištěnce.
 • Řádně se najezte a napijte – není třeba být nalačno.
 • Nezapomeňte na užití svých léků tak, jak jste zvyklí.
 • Lékař s vámi na místě vyplní souhlas s očkováním a také vaši anamnézu (vzor).
 • Pro chronicky nemocné: Na místě je nutné předložit lékařskou zprávu.
 • V den očkování i následující dny je vhodné dodržovat klidový režim.

Co dělat před vstupem do Metropolitního očkovacího centra?

Vstup pouze pro objednané 15 minut před termínem rezervace.

Pokud přijdete v jiný termín nebo čas, nemůžete být očkováni.
Kontaktujte, prosíme, infolinku k očkování: +420 237 777 500.

Vstupujte jednotlivě v doprovodu maximálně jedné osoby.

Bude Vám změřena teplota.

Připravte si SMS s termínem rezervace očkování.

Dodržujte rozestupy 2 metry.

Vstup pouze s respirátorem.

Zdravotnický personál je proti nemoci covid-19 naočkován, ostatní personál je pravidelně testován. Metropolitní očkovací centrum je bezpečným prostředím.

Prostor je vybaven bezpečnostními rámy a všichni návštěvníci procházejí bezpečnostní kontrolou. Vstup se zbraněmi (střelnými, bodnými, sečnými) není povolen.

Prostor je monitorován kamerovým systémem.

Jak se chovat uvnitř Metropolitního očkovacího centra?

 • Dodržujte pokyny personálu.
 • Po celu dobu pobytu na očkovacím místě mějte zakrytá ústa a nos respirátorem.
 • Dodržujte rozestupy 2 metry.
 • Kdykoli je to možné, dezinfikujte si ruce.
 • Při dotazování zdravotníka na Váš zdravotní stav odpovídejte pravdivě.

Jak probíhá proces očkování?

Plánek

REGISTRACE Připravte si kartičku zdravotní pojišťovny a doklad totožnosti.

Potvrdíme a dokončíme Vaši registraci v celostátních systémech.

LÉKAŘ Připravte si dotazník k očkování a pokyny.

Lékař Vám položí několik otázek týkajících se Vašeho zdravotního stavu a případných alergií.

OČKOVÁNÍ Očkovací látka Vám bude aplikována do svalu v oblasti ramene.

ADMINISTRATIVA Připravte si dokumentaci k očkování.

Obdržíte očkovací průkaz a informaci o doporučeném času odchodu.

ČEKÁRNA Po aplikaci očkovací látky vyčkejte v čekárně pro případ, že by se Vám udělalo nevolno. Doporučená doba čekání je 30 minut.

Co mám dělat po očkování?

 • Po aplikaci 1. dávky obdržíte kartičku se základními údaji o aplikaci první dávky (datum, název vakcíny, šarže, …) a termínem očkování druhé dávky.
 • Nezapomeňte, že bez druhé dávky očkovací látky nejste plně chráněni.
 • Dodržujte i nadále 3R: ROUŠKY nebo RESPIRÁTORY – MYTÍ A DEZINFEKCE RUKOU – ROZESTUPY.
 • K aplikaci 2. dávky očkovací látky se dostavte v den a čas uvedený na očkovací kartičce na stejné očkovací místo, kde Vám byla aplikována první dávka.
 • V případě, že se nebudete moci dostavit, kontaktujte infolinku Metropolitního očkovacího centra 237 777 500 nebo infolinku 1221.
 • Přehledné informace pro očkované naleznete zde.
 • Certifikát o očkování obdržíte po aplikaci druhou dávkou vakcíny.

Jaké jsou nežádoucí reakce po očkování?

 • Po očkování se u Vás může projevit bolest, zarudnutí nebo otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů či kloubů a méně často i zvětšení mízních uzlin, nevolnost, třesavka, zvýšená teplota nebo zimnice. Příznaky obvykle do několika dní samy odezní bez nutnosti léčby.
 • Tyto reakce jsou však zcela běžné a mohou se vyskytovat i po jiných očkováních. Závažné reakce po očkování jsou velmi vzácné.
 • Je důležité si uvědomit, že dočasné reakce sice mohou být nepříjemné, avšak samotná nemoc covid-19 může Vaše zdraví významně poškodit, a to nejenom případným závažným průběhem, ale i možnými dlouhodobými následky.
 • V případě, že zmíněné příznaky přetrvávají déle než tři dny, dochází k jejich zhoršení či se projeví jiné příznaky, kontaktujte svého praktického lékaře a informujte ho o své situaci.

Metropolitní očkovací centrum: Co vás čeká? (2:57 min)

Otázky a odpovědi

Kde a jak se mohu k očkování v Metropolitním očkovacím centru přihlásit?

Pro očkování v tomto místě je třeba se předem zaregistrovat přes Centrální rezervační systém na stránce registrace.mzcr.cz. Při registraci najdete centrum pod názvem Clinicum a.s. – Kongresové centrum Praha.

Pokud si s postupem k registraci a rezervaci k očkování nevíte rady, podívejte se na náš krokovník na stránce Očkování v centrech.

S registrací Vám mohou pomoct jak rodinní příslušníci, tak bezplatná linka 1221, případně pražská informační linka 800 160 166 nebo infolinka Metropolitního očkovacího centra 237 777 500.

Mohu se v Metropolitním očkovacím centru nechat očkovat bez registrace?

Ne. Pro očkování v tomto místě, stejně jako u ostatních očkovacích míst, je třeba se předem zaregistrovat přes Centrální rezervační systém. Nejsme schopni očkovat někoho, kdo nemá vytvořenou registraci. O postupu, jak se správně registrovat, si přečtěte více na stránce Očkování v centrech.

Čím se v Metropolitním očkovacím centru očkuje?

Ve velkokapacitním očkovacím centru v Kongresovém centru Praha se očkuje vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer/ BioNTech. Více informací o této očkovací látce naleznete na stránkách MZČR.

Dostanu se k očkovacímu centru autem a bude kde zaparkovat?

Metropolitní očkovací centrum je dostupné po severojižní magistrále – sledujte dopravní značení.
Parkování je k dispozici na nadzemním parkovišti na jižní straně komplexu. Parkování bude umožněno na 1. hodinu zdarma. Při odchodu z očkovacího centra vám bude vydán lísteček umožňující volný výjezd z parkoviště.

Před výjezdem z parkoviště tento lísteček načtete u parkovacího automatu společně s parkovacím lístkem, který jste získali při vjezdu na parkoviště. Parkování za 1. hodinu vám bude odečteno a můžete parkoviště opustit. Pakliže jste přesáhli 1. hodinu parkování zdarma, delší čas je nutné uhradit.

Více informací naleznete v sekci Navigace.

Je vstup bezbariérový?

Ano, vstup do Kongresového centra Praha je bezbariérový. Bezbariérové přístupové cesty jsou v místě značeny a jsou zakresleny i na mapce v sekci Navigace.

Jsem imobilní, co mám dělat?

V případě, že jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes Centrální rezervační systém, praktik se s Vámi individuálně domluví, jak pro Vás očkování zajistit.

Je prostředí velkokapacitního očkovacího centra bezpečné?

Ano. Pro Vaši bezpečnost a snížení rizika nákazy na minimum byla v centru zavedena maximální možná opatření. Jsou zde zřízeny oddělené jednotlivé čekárny a koridory, aby se zde potkalo co nejméně lidí. Samostatné boxy mají také stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů. Současně jsou zde bezpečnostní rámy, příchozím je kontrolována teplota a zřízen je i speciální koridor pro lidi s handicapem. Kromě Českého červeného kříže, Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a administrativních pracovníků se o provoz starají také dva lékaři a dvě sestry. Celkem provoz zajišťuje minimálně 35 lidí. Veškerý zdravotnický personál je očkován, nezdravotnický pravidelně testován.

Mohu nějak pomoci?

Pakliže jste zdravotník a máte zájem pomoci v Metropolitním očkovacím centru, zašlete své údaje (včetně kontaktu, odbornosti/dosaženého vzdělání) na e-mail kariera@mediconas.cz nebo na  pavel.kovanda@mzspraha.cz. Údaje budou předány společnosti CLINICUM, a.s., která personálně zajišťuje chod velkokapacitního očkovacího místa v Kongresovém centru Praha. V případě potřeby se na Vás obrátí.

Kdo velkokapacitní očkovací centrum provozuje?

Provoz centra zastřešuje příspěvková organizace hlavního města Prahy Metropolitní zdravotnický servis. Provozu se účastní další organizace jako Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Český červený kříž – oblastní spolek Praha 1, Operátor ICT a Kongresové centrum Praha. Poskytovatel ambulantních zdravotnických služeb je MEDICON, a.s.

Galerie

Partneři