Mýtus: Již po první dávce jsem chráněn/a proti nemoci covid-19

Mezi lidmi i na internetu často koluje nepřesná a nesprávná informace, že již po první aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 je člověk plně chráněn před touto nemocí. Jak to tedy doopravdy je? Tvrzení: „Onemocněl/a jsem nemocí covid-19 i přesto, že jsem již dostal/a první dávku vakcíny“ nebo „Již po první dávce jsem chráněn/a proti nemoci […]

Mezi lidmi i na internetu často koluje nepřesná a nesprávná informace, že již po první aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 je člověk plně chráněn před touto nemocí. Jak to tedy doopravdy je?

Tvrzení: „Onemocněl/a jsem nemocí covid-19 i přesto, že jsem již dostal/a první dávku vakcíny“ nebo „Již po první dávce jsem chráněn/a proti nemoci covid-19“.

Fakta: Výrobce garantuje ochranu až přibližně po dvou týdnech od podání druhé dávky očkovací látky.

Po aplikaci první dávky je ochrana nedostatečná, výrobce ji garantuje přibližně na 50% úrovni. Pokud člověk onemocní po podání první dávky, došlo k infekci pravděpodobně ještě před tím, než se organismu podařilo navodit ochranu, případně proto, že ochrana ještě nebyla dostatečná. Vakcína patří mezi neživé vakcíny a neobsahuje žádné části živého viru, nemůže tedy za žádných okolností sama vyvolat onemocnění (podobně jako například u tetanu, kdy po očkování není možné onemocnět tetanem). U lidí, kteří onemocní covidem-19 po první dávce očkování, se druhá dávka podává až za 3 měsíce po prodělaném onemocnění.

Zdroj: Krajská hygienická stanice hl. m. Prahy a Česká vakcinologická společnost ČLS JEP

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz