Mýtus: Poprvé v historii se používá pojem bezpříznakově nemocný

Nejen Václav Klaus v DVTV, ale i mnoho jiných v internetových diskusích často argumentuje mýtem, že nyní se poprvé ve spojitosti s covid-19 setkáváme s termínem bezpříznakově nemocný a že doteď tento pojem medicína neznala. Není tomu tak. Podívejte se na fakta. Tvrzení: Pojem bezpříznakově nemocný je novým pojmem, který dosud medicína neznala. Rovněž, že bezpříznakoví lidé se nikdy […]

Nejen Václav Klaus v DVTV, ale i mnoho jiných v internetových diskusích často argumentuje mýtem, že nyní se poprvé ve spojitosti s covid-19 setkáváme s termínem bezpříznakově nemocný a že doteď tento pojem medicína neznala. Není tomu tak. Podívejte se na fakta.

Tvrzení: Pojem bezpříznakově nemocný je novým pojmem, který dosud medicína neznala. Rovněž, že bezpříznakoví lidé se nikdy neizolovali. Naráženo je samozřejmě na onemocnění covid-19 a je argumentováno tím, že ne všichni pozitivně testovaní jsou skutečně nemocní.

Fakta: Pojem bezpříznakově nemocný je znám u celé řady nemocí.
Například u HIVsyfilisankylostomózyamerické trypanosomózychlamidiígiardiózy, hepatitidy A a B u dětí a u řady dalších. Důvodem je, že přestože u samotných osob se neobjevují příznaky, mohou být přenašeči. To platí i pro virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Inkubační doba se udává v mediánu 4-5 dní. Za obvyklý rozsah se uvádí až 12 dní. Po tuto dobu člověk nevykazuje symptomy, ale může být infekční a může tak nemoc šířit. Přítomnost viru SARS-CoV-2 je přímou podmínkou pro onemocnění covid-19. Jak přesně virus nemoc způsobí, najdete ve vědecké práci zde.

Bezpříznakový přenos není hypotézou, jak tvrdil například exprezident Václav Klaus. Jedná se o ověřenou teorii podloženou nemalým počtem vědeckých studií (1234).

I bezpříznakově nakažení jiným onemocněním se izolují nebo musí dodržovat taková pravidla, aby nemoc nepřenesli. Český trestní zákoník dávno před vypuknutím pandemie covid-19 znal dva paragrafy. Prvním je § 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci a druhým § 153 Šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. Z logiky věci se tedy nejedná o nic nového. O izolaci hovoří i zákon „o ochraně veřejného zdraví“ z roku 2000. „Izolací se rozumí oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné fyzické osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit,“ píše se v zákoně.

Zdroj: Manipulátoři.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz