Mýtus: Vakcíny proti covid-19 jsou experimentální

Sociálními sítěmi se již dlouhodobě šíří narativ o tom, že vakcíny proti covid-19 jsou údajně jen experimentální, a to na základě toho, že byly (jen) podmínečně schváleny. Takový postup však není nic nového a neříká to nic o kvalitě vakcín.

Tvrzení: Vakcíny proti covid-19 jsou experimentální, protože byly (jen) podmínečně schváleny.

Fakta: Podmínečné schválení léčiva není nic nového. Například EMA takto schválila řadu léků. Rozdíl mezi schválením a podmínečným schválením je pouze ten, že společnost, která podmínečně schválený léčivý přípravek uvádí na trh, o něm musí reportovat další údaje. U všech schválených vakcín navzdory rychlému vývoji vakcín proběhly řádně všechny tři fáze klinického testování.

Vakcíny prochází složitým procesem schvalování a musí mít (úspěšně) ukončené všechny tři fáze testování. Výstupy těchto fází jsou rigorózní vědecké studie, které prochází peer-reviw. Nejsou to jen nějaké „tiskové zprávy od výrobců“, jak bylo v některém dezinformačním článku také uváděno. Pro zajímavost uvádímě studie vakcíny společnosti Pfizer: Studie na zvířatech1. a 2. fáze3. fáze.

Podmíněné schválení, které je vakcínám uděleno, je zcela běžná praxe při zaváděný nových farmaceutických produktů během nouzových stavů.

Neznamená to tedy, že by vakcína nebyla ozkoušená a je experimentální. Znamená to, že existuje důkaz o její účinnosti a bezpečnosti a její přínos převažuje risk a výrobce má povinnost monitorovat bezpečnost během nasazení na vlastní náklady a tato data pravidelně dodávat na příslušný úřad.

Je však třeba brát v potaz, že zde cesta nekončí. Momentálně probíhá čtvrtá fáze testování vakcín, tzv. poregistrační. Při té se sleduje zjištěná bezpečnost v praxi a zajišťuje se maximální možná bezpečnost.

Ostatně tento postup byl znatelný v případě vakcíny společnosti AstraZeneca, kdy při sebemenším podezření byla vakcinace pozastavena a vakcína byla prověřena. To je nyní za námi a my již víme, jak to bylo. Více si o tom můžete přečíst například zde.

Z praxe vidíme, že výše zmiňované vakcíny jsou bezpečné nad klasický bezpečnostní rámec jiných, již používaných, vakcín.  Ale co to? Že prý snad farmaceutické společnosti nemají zodpovědnost za své výrobky?  To je častý omyl a velmi zastaralý argument, o kterém se můžete (mimo jiné) dočíst zde.

Zdroj: Manipulatori.cz

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz