Pojmy: Co je to hoax? A jak poznáme dezinformaci?

Co je to hoax? Hoax je záměrně vytvořený podvod, vydávající se za pravdu.  V širším významu může znamenat i falešnou zprávu, mystifikaci, poplašnou zprávu, ale i žert. Využít hoax lze ale i v propagandě. (Zdroj: manipulatori.cz) Co je to dezinformace? Za dezinformaci je považována lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor […]

Co je to hoax? Hoax je záměrně vytvořený podvod, vydávající se za pravdu.  V širším významu může znamenat i falešnou zprávu, mystifikaci, poplašnou zprávu, ale i žert. Využít hoax lze ale i v propagandě. (Zdroj: manipulatori.cz)

Co je to dezinformace? Za dezinformaci je považována lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti. Významově se kryje jak s Fake News („falešné zprávy“), tak s některými hoaxy či konspiracemi. (Zdroj: manipulatori.cz)

Jak poznat dezinformace?
Titulky
Dezinformační weby rády využívají VELKÁ PÍSMENA v titulku článku doplněná o zjevné fotomontáže. Titulky většinou obsahují slova jako Odhalení, Exkluzivně, Lež, Konečně pravda apod. Zpozorněte také u velmi dlouhých titulků. A zda vůbec titulku odpovídá i celý článek.

Jméno autora
Na většině dezinformačních webů chybí. Stejně tak mnohdy nedohledáte ani informace o redakci webu. Pokud se autor pod svůj článek nepodepíše, není důvod mu věřit.

Zdroje, zdroje, zdroje
Cituje článek zdroje? A jsou věrohodné? Ověřte si je pomocí vyhledávačů.

Datum
Podívejte se na datum zveřejnění článku. Dezinformátoři často šíří články, které jsou několik let staré, ale navozují dojem, že souvisí s aktuálním děním.
(Zdroj: Covid.gov.cz)

Závěrem – důvěřuj, ale prověřuj! Buďte ve svém počínání kritičtí a vždy si informace ověřujte u věrohodných zdrojů.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz