Očkování v očkovacích centrech

Na této stránce získáte informace o procesu očkování a registrace k očkování v očkovacích centrech, na samostatné stránce naleznete informace o očkování u praktických lékařů.

Pro výběr vhodného očkovacího centra využijte mapu a seznam očkovacích center na webu ockoreport.uzis.cz.

Očkování 1. posilující dávkou (tzv. 3. dávkou očkování):

Očkování 1. posilovací dávkou je umožněno všem osobám starším 12 let po uplynutí 3 měsíců od data ukončení předešlého očkování (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit). Dětem ve věku 5–11 let je přeočkování umožněno po uplynutí 6 měsíců od data ukončení předešlého očkování proti covid-19, a to pouze vakcínou Comirnaty/Pfizer.

Očkování probíhá u praktických lékařů, v očkovacích centrech bez rezervace a na očkovacích místech po předchozí registraci prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz. Registrační formulář Vám umožní registraci na podání první dávky i registraci na podání posilovací dávky. Systém sám vyhodnotí Vaši způsobilost pro podání posilovací dávky.

První posilující dávka se očkuje vakcínami Comirnaty a Comirnaty 2022 (Pfizer), Spikevax a Spikevax 2022 (Moderna), Jcovden (dříve Janssen – Johnson&Johnson) a Nuvaxovid (Novavax).

Očkování 2. posilující dávkou (tzv. 4. dávkou očkování):

Očkování 2. posilovací dávkou je umožněno všem osobám starším 12 let po uplynutí 3 měsíců od první posilovací dávky (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit). Podání druhé posilovací dávky pro děti ve věku 5 – 11 let zatím není umožněno.

Očkování probíhá u praktických lékařů, v očkovacích centrech bez rezervace a na očkovacích místech po předchozí registraci prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz.

Druhá posilující dávka se očkuje pouze vakcínami Comirnaty a Comirnaty 2022 (Pfizer), Spikevax a Spikevax 2022 (Moderna).

Kde a jakou vakcínou je aktuálně možné se nechat očkovat naleznete na ockoreport.uzis.cz.

Očkování základním schématem:

Centrální systém registrací pro základní očkování proti nemoci covid-19 je zpřístupněno pro všechny osoby starší 5 let. Registrace probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz.

Očkování bez registrace: I nadále je očkování bez registrace umožněno pro všechny typy očkování (základní i posilující dávky). Aktuální seznam všech očkovacích míst, včetně očkovacích míst bez registrace, naleznete na webových stránkách ockoreport.uzis.cz.

Očkování samoplátců: Registrace samoplátců k očkování probíhá na stránkách: registrace.mzcr.cz/samoplatci/ocm/. Více informací na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR zde.

 

1

Co budete potřebovat

Přístup na internet, mobilní telefon (nemusí být váš) a kartičku pojištěnce.

Pro samoplátce:

K očkování se může registrovat i osoba nepojištěná v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR nebo ostatních státech EU. Detailní návod a bližší informace k dispozici ZDE.

TIP

S celým procesem vám může pomoci i blízká osoba nebo praktický lékař.

2

Kde se registrovat

Vše se primárně provádí přes internet na adrese registrace.mzcr.cz

Pro samoplátce: Přihlášení k očkování probíhá prostřednictvím Centrálního registračního systému na stránkách: registrace.mzcr.cz/samoplatci.

TIP

Registrovat se můžete také telefonicky, i pomocí pevné linky, a to na čísle 1221.

3

Potvrzení mobilního čísla

Kvůli bezpečnosti je nejprve potřeba ověření. Nejdříve zadáte mobilní telefonní číslo (nemusí být vaše). Na toto číslo vám následně SMS zprávou přijde ověřovací PIN 1, který na webu zadáte.

TIP

Pro registraci na posilovací dávku použijte stejné telefonní číslo jako při první registraci nebo telefonní číslo, které používáte na vyzvedávání certifikátů na ocko.uzis.cz.

4

Registrace
+ výběr očkovacího místa

Po zadání PIN 1 vyplníte formulář. Pokud někomu s registrací pomáháte, budete potřebovat tyto informace:

Jméno a příjmení

Číslo pojištěnce (obvykle rodné číslo)

Zdravotní pojišťovna

Místo trvalého pobytu

Pro samoplátce: Po zadání telefonního čísla obdržíte PIN1, který následně zadáte do systému na stránkách registrace.mzcr.cz/samoplatci.

5

Potvrzení registrace

Po úspěšné registraci vyčkejte až obdržíte SMS zprávu s PIN 2. Ten se odešle až v momentě, kdy bude ve vámi vybraném očkovacím místě volný termín.

TIP

PIN 2 můžete obdržet hned po registraci nebo až za několik dní po ní, a to na základě aktuálních zásob vakcín a kapacit očkovacích center.

6

Rezervace
+ výběr termínu

Po obdržení PIN 2 navštivte web rezervace.mzcr.cz.

Pomocí čísla pojištěnce, což je rodné číslo, a obdrženého PIN2 si termín zarezervujete. Vyberte si datum a čas prvního očkování, na místě, které jste si při registraci vybral/a. Na provedení rezervace máte 48 hodin.

TIP

Když z jakéhokoli důvodu neprovedete rezervaci do 48 hodin, jste vrácen/a zpět do registrace a čekáte na novou SMS s výzvou z očkovacího místa. Vrácen/a do registrace můžete být maximálně 3×, poté vaše registrace zaniká.

7

Potvrzení rezervace

Když potvrdíte svůj výběr, zobrazí se potvrzení o platné rezervaci. Termín pro druhé očkování se vám automaticky vygeneruje sám na stejném očkovacím místě. Informace si můžete zapsat, abyste je nezapomněli nebo si potvrzení stáhnout v PDF a vytisknout. S sebou si ho brát nemusíte, lékaři o vás budou vědět.

TIP

Změnu termínu či jakékoli další změny je možné provést na informační lince 1221, která je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin.

8

V den očkování

Na samotné očkování si vyhraďte minimálně 45 minut.

Dostavte se v objednaný den přesně na objednaný čas.

Vezměte si s sebou potvrzení totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a kartičku pojištěnce.

Řádně se najezte a napijte – není třeba být nalačno.

Lékař s vámi na místě vyplní souhlas s očkováním a také vaši anamnézu. (vzor)

V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim.

Po aplikaci počkejte v místě očkování 30 minut pod dohledem zdravotníků.

9

Po očkování

Na očkovacím portálu ocko.uzis.cz si každý občan může ověřit záznam o provedeném očkování a současně si může zobrazit a stáhnout certifikát o provedeném očkování. (jak po 1. dávce, tak po ukončeném očkování). Vzor certifikátu naleznete zde.

Nevíte si rady ohledně očkování proti covid-19? Podívejte se na často kladené otázky. Odpovědi na ně vám pomohou. Přejít na Otázky & odpovědi.