Budu se muset příští rok přeočkovat? 

Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době […]

Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění. Jiné studie poukazují na riziko, že ochrana po očkování rychleji klesá u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním. Opět se nejedná o nic neobvyklého, jelikož tento jev bývá pozorován i u očkování proti jiným nemocem. Aby se zabránilo nárůstu průlomových infekcí, zejména u osob z rizikových skupin, je vhodné provést přeočkování. Přeočkování je vhodné také pro osoby, které mohou tyto rizikové skupiny osob onemocněním covid-19 ohrozit anebo jsou ve vyšším riziku onemocnění v rámci svého zaměstnání. Využít posilovací dávky budou moci i všichni ostatní, kteří mají zájem maximálně chránit své zdraví i zdraví svých blízkých před onemocněním covid-19.

Očkování 1. posilovací dávkou je možné nejdříve po 5 měsících od dokončeného základního schématu. Posilující očkování mohou podstoupit všechny osoby a děti starší 12 let. V případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících.

Registrace probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz. Registrační formulář Vám umožní registraci na podání první dávky i registraci na podání posilovací dávky. Systém sám vyhodnotí Vaši způsobilost pro podání posilovací dávky.

První posilující dávka se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) a Vaxzevria (Astra Zeneca) a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen (Johnson&Johnson). Aplikují se pouze vakcíny Comirnaty (Pfizer) a Spikevax (Moderna), u osob ve věku 12 až 17 let pouze vakcína Comirnaty (Pfizer).

Očkování věkové kategorie 12 až 15 let probíhá primárně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost a na očkovacích místech, která to umožňují. Starší zájemci o očkování ve věku 16 až 17 let mohou navštívit libovolné očkovací místo.

Očkování 2. posilující dávkou (tzv. 4. dávkou očkování):

Očkování 2. posilovací dávkou je možné od pondělí 18. července. Očkovat se mohou osoby starší 18 let, a to nejdříve po 4 měsících od předchozí 1. posilující dávky očkování (pokud lékař nerozhodne jinak).

Očkování 2. posilující dávkou je doporučeno:

  • pro osoby starší 60 let.
  • pro osoby ve věku 18 – 59 let, které jsou zranitelné (pro jejich zhoršený zdravotní stav je to doporučeno).
  • pro osoby ve věku 12 – 17 let se závažným imunodeficitem či imunosupresí, popř. dle rozhodnutí lékaře při přítomnosti jiného rizika závažného průběhu nemoci.

Druhá posilující dávka se podává jako čtvrtá dávka po dokončeném základním a 1. posilujícím očkováním vakcínami Comirnaty (Pfizer), SpikeVax (Moderna) a Vaxzevria (Astra Zeneca) a jako třetí po aplikaci základního očkování vakcínou Janssen (Johnson&Johnson) a následné posilující dávky. Jako druhé posilující dávky se aplikují pouze vakcíny Comirnaty (Pfizer) a SpikeVax (Moderna).

Od 18. července 2022 bude očkování 2. posilující dávkou umožněno v tzv. walk-in očkovacích místech (bez registrace) a u praktických lékařů. Kde je aktuálně možné se nechat očkovat 4. dávkou naleznete na ockoreport.uzis.cz. Registrace k očkování do očkovacích center je možná od 15. 8. 2022 a probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz.

Pokud chcete získat posilovací dávku u svého praktika, kontaktujte přímo ordinaci, neregistrujte se přes Centrální rezervační systém.

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR a odpovědi na mnohé otázky ohledně očkování 3. dávkou naleznete na webových stránkách koronavirus.mzcr.cz/posilovaci-davka-ockovani. Doporučení České vakcinologické společnosti (ČVS) k 3. dávce očkování k dispozici zde.

Očkování druhou posilující dávkou očkování proti nemoci covid-19 pro lidi nad 60 let a rizikové skupiny doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vakcinaci lidí nad 60 let, rizikových, zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách doporučila také Česká vakcinologická společnost (ČVS) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně viz www.vakcinace.eu.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz