Jakými očkovacími látkami praktičtí lékaři očkují?

Praktičtí lékaři (PL) očkují aktuálně očkovacími látkami Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) a Jannsen (Johnson & Johnson) Pro přeočkování 2. dávkami je volena primárně stejná očkovací látka jako pro 1. dávku, v případě nedostupnosti může být použita jakákoliv mRNA vakcína (Spikevax nebo Comirnaty). Interval pro podání druhé dávky je 22-43 dnů po aplikaci první dávky u očkovací […]

Praktičtí lékaři (PL) očkují aktuálně očkovacími látkami Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) a Jannsen (Johnson & Johnson)

Pro přeočkování 2. dávkami je volena primárně stejná očkovací látka jako pro 1. dávku, v případě nedostupnosti může být použita jakákoliv mRNA vakcína (Spikevax nebo Comirnaty). Interval pro podání druhé dávky je 22-43 dnů po aplikaci první dávky u očkovací látky Spikevax (Moderna), 19-42 dní pro Comirnaty (Pfizer). Je-li z jakéhokoliv důvodu aplikována 2. dávka později, nic se neděje. I tak bude generován certifikát a očkování účinné i platné. Pouze jedna dávka očkování však není dostatečně účinná. Doporučujeme proto dokončení očkování, co nejdříve to bude možné.

Posilovací dávky jsou doporučovány všem, komu uplynulo 5 měsíců (u vakcíny Janssen 2 měsíce) od ukončení základního očkovacího schématu, a posilovací dávka je pro něho schválena (nyní pro starší 12 let). Zvláště doporučována je pak zejména však lidem ve věku nad 50 let a osobám s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19.

Po uplynutí této doby přijde zvací SMS nebo e-mail, který na možnost přeočkování upozorňuje.

Mezi rizikové skupiny řadíme osoby v dlouhodobé lůžkové péči nebo v domovech pro seniory, stejně tak i chronicky nemocné, kterým hrozí těžší průběh covidu-19, zdravotníky nebo pracovníky v sociálních službách. Přeočkování je doporučováno také lidem s oslabenou imunitou. Jde třeba o pacienty na onkologické léčbě, po transplantaci orgánů nebo kmenových buněk a podobně. Tito lidé si mohou pro třetí dávku přijít už čtyři týdny po ukončeném očkování.

Může být použita jakákoliv z mRNA vakcín (Spikevax nebo Comirnaty). Pro posilovací dávky Spikevax se používá poloviční množství vakcíny (0,25 ml = 50 mikrogramů) oproti 1. a 2. dávce. Následná dávka očkování (3. dávka dříve, než za 5 měsíců od 2. dávky) může být aplikována u osob s výrazně sníženou imunitou – o doporučení se poraďte s lékařem – specialistou a Vaším praktickým lékařem (týká se např. osob po transplantaci, na dlouhodobé imunosupresivní terapii, v léčbě pro onkologické onemocnění apod.).

Od 15. února roku 2022 se všem osobám starším 18 let zkracuje platnost Certifikátů o provedeném očkování na 270 dní (9 měsíců) od začátku platnosti certifikátu o očkování základního schématu! Pro prodloužení platnosti je nutné, aby si lidé nechali aplikovat posilující dávku, jinak certifikát po devíti měsících přestane platit. Po aplikaci posilovací dávky se platnost certifikátu okamžitě prodlužuje, v tuto chvíli, na dobu neurčitou.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz