Čím se očkuje v ČR?

K očkování v Evropské unii, a tedy i v České republice, byly schváleny tyto očkovací látky: Vakcína Comirnaty společnosti Pfizer je dvoudávková vakcína založená na principu mRNA tvořící spike protein. Tato vakcína má po aplikaci 2. dávky účinnost téměř 95 %. Její nevýhodou je náročné skladování, které vyžaduje teploty kolem -70°C. Více o vakcíně Comirnaty najdete na […]

K očkování v Evropské unii, a tedy i v České republice, byly schváleny tyto očkovací látky:

Vakcína Comirnaty společnosti Pfizer je dvoudávková vakcína založená na principu mRNA tvořící spike protein. Tato vakcína má po aplikaci 2. dávky účinnost téměř 95 %. Její nevýhodou je náročné skladování, které vyžaduje teploty kolem -70°C. Více o vakcíně Comirnaty najdete na stránkách MZČR. Příbalový leták k vakcíně Comirnaty si můžete prohlédnout taktéž na stránkách SÚKL – Příbalový leták Comirnaty.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Comirnaty společnosti Pfizer je 19 – 42 dní od podání dávky první.

Vakcína Spikevax společnosti Moderna je také založena na principu mRNA tvořící spike protein. Na skladování a převoz je méně náročná. Vakcína Moderny byla při prevenci symptomatické nákazy covidem-19 účinná na 94,1 procenta, a to po 14 dnech od podání druhé dávky. I tato mRNA vakcína je dvoudávková. Další podrobnosti k vakcíně firmy Moderna jsou k dispozici na stránkách MZČR. Příbalový leták k vakcíně Moderna na stránkách SÚKL.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Moderna je 22 – 43 dní od podání dávky první.

Vakcína Vaxzevria společnosti AstraZeneca nepracuje na principu moderní technologie mRNA, ale využívá k přenosu informace adenovirus. Tento postup se v minulosti využil už při vývoji vakcíny proti ebole, tuberkulóze nebo malárii, pracuje se s ním i ve vývoji vakcíny proti HIV nebo viru Zika. Očkovací cyklus se skládá ze dvou samostatných dávek. Podání druhé dávky se doporučuje s rozestupem 12 týdnů od dávky první. Částečná ochrana před virem začíná přibližně 3 týdny po podání první dávky, plná ochrana se projeví 2 týdny po druhé dávce. Vakcíny jsou 100% účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Mezi 1. a 2. dávkou je jejich účinnost 78 %. Proti onemocnění covid-19 je její účinnost 81 %.  Více o vakcíně AstraZeneca se dozvíte na na stránkách MZČRPříbalový leták k vakcíně AstraZeneca na stránkách SÚKL.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Vaxzevria (dříve AstraZeneca) je 84 až 91 dní od podání dávky první.

Vakcína Janssen společnosti Johnson&Johnson byla jako čtvrtá vakcína proti onemocnění covid-19 Evropskou komisí schválena dne 11. března 2021. Vakcína Janssen se podává ve formě jedné injekce a skládá se z jiného viru (ze skupiny adenovirů), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci spike proteinu z viru SARS-CoV-2. Vakcína neobsahuje samotný virus SARS-CoV-2 a nemůže vyvolat onemocnění covid-19. Vakcína dle klinických testů chrání z více než 80–85 % před těžkými formami nemoci covid-19 a asi 66 % před těmi lehčími formami. Plná ochrana poskytovaná vakcínou Janssen se vytvoří cca 14 dní po vakcinaci. Více o vakcíně Janssen se dozvíte na stránkách MZČR. Příbalový leták k vakcíně Janssen společnosti Johnson&Johnson na stránkách SÚKL.

Vakcína Nuvaxovid společnosti Novavax získala schválení k jejímu užívání od Evropské komise, a to na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) udělit ji podmínečnou registraci ze dne 20. 12. 2021. Jde v pořadí již o pátou vakcínu proti onemocnění covid-19 a první proteinovou podjednotkovou vakcínu proti covid-19. Určená je k očkování osob starších 18 let. Interval mezi dávkami je 21 dnů. Registrace k očkování vakcínou Novavax se v ČR spouští 1. února 2022 přes crs.uzis.cz. Samotné očkování začne pravděpodobně v březnu. V současné době není známo, že by vakcínu bylo možné použít k přeočkování jako posilovací dávku. Touto záležitostí se v současné době zabývá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Více informací o této vakcíně se dozvíte na stránkách MZČR nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

 

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz