Čím se očkuje v ČR?

K očkování v Evropské unii, a tedy i v České republice, byly schváleny tyto očkovací látky: Vakcína Comirnaty společnosti Pfizer je dvoudávková vakcína založená na principu mRNA tvořící spike protein. Tato vakcína má po aplikaci 2. dávky účinnost téměř 95 %. Její nevýhodou je náročné skladování, které vyžaduje teploty kolem -70°C. Více o vakcíně Comirnaty najdete na […]

K očkování v Evropské unii, a tedy i v České republice, byly schváleny tyto očkovací látky:

Vakcína Comirnaty společnosti Pfizer je dvoudávková vakcína založená na principu mRNA tvořící spike protein. Tato vakcína má po aplikaci 2. dávky účinnost téměř 95 %. Její nevýhodou je náročné skladování, které vyžaduje teploty kolem -70°C. Více o vakcíně Comirnaty najdete na stránkách MZČR nebo SÚKL. Příbalový leták k vakcíně Comirnaty si můžete prohlédnout taktéž na stránkách SÚKL – Příbalový leták Comirnaty.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Comirnaty společnosti Pfizer je od 15. 7. 21 – 23 dní od podání dávky první. Lidé, kteří se registrovali a ještě nemají vybraný termín, budou mít od 15. 7. mezi 1. a 2. dávkou odstup 21 dní místo dosavadních 34 dní. Automaticky se rozestup mezi dávkami očkování zkrátí také dětem ve věku 12 až 15 let, které ještě nemají termín očkování.

Vakcína Spikevax (Moderna) je také založena na principu mRNA tvořící spike protein. Na skladování a převoz je méně náročná. Vakcína Moderny byla při prevenci symptomatické nákazy covidem-19 účinná na 94,1 procenta, a to po 14 dnech od podání druhé dávky. I tato mRNA vakcína je dvoudávková. Další podrobnosti k vakcíně firmy Moderna jsou k dispozici na stránkách MZČR nebo SÚKLPříbalový leták k vakcíně Moderna na stránkách SÚKL.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Moderna je od 11. 6. 25 až 35 dní od podání dávky první.

Vakcína Vaxzevria společnosti AstraZeneca nepracuje na principu moderní technologie mRNA, ale využívá k přenosu informace adenovirus. Tento postup se v minulosti využil už při vývoji vakcíny proti ebole, tuberkulóze nebo malárii, pracuje se s ním i ve vývoji vakcíny proti HIV nebo viru Zika. Očkovací cyklus se skládá ze dvou samostatných dávek. Podání druhé dávky se doporučuje s rozestupem 12 týdnů od dávky první. Částečná ochrana před virem začíná přibližně 3 týdny po podání první dávky, plná ochrana se projeví 2 týdny po druhé dávce. Vakcíny jsou 100% účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Mezi 1. a 2. dávkou je jejich účinnost 78 %. Proti onemocnění covid-19 je její účinnost 81 %.  Více o vakcíně AstraZeneca se dozvíte na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo souhrnně na stránkách MZČRPříbalový leták k vakcíně AstraZeneca na stránkách SÚKL.

Termín pro podání druhé dávky vakcíny Vaxzevria (dříve AstraZeneca) je 84 až 91 dní od podání dávky první.

Vakcína Janssen společnosti Johnson&Johnson byla jako čtvrtá vakcína proti onemocnění covid-19 Evropskou komisí schválena dne 11. března 2021. Vakcína Janssen se podává ve formě jedné injekce a skládá se z jiného viru (ze skupiny adenovirů), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci spike proteinu z viru SARS-CoV-2. Vakcína neobsahuje samotný virus SARS-CoV-2 a nemůže vyvolat onemocnění covid-19. Vakcína dle klinických testů chrání z více než 80–85 % před těžkými formami nemoci covid-19 a asi 66 % před těmi lehčími formami. Plná ochrana poskytovaná vakcínou Janssen se vytvoří cca 14 dní po vakcinaci. Více o vakcíně Janssen se dozvíte na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Příbalový leták k vakcíně Janssen společnosti Johnson&Johnson na stránkách SÚKL.

Termíny pro podání druhých dávek očkovacích látek vycházejí z Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz