Co jsou to nové, tzv. bivalentní, adaptované vakcíny a komu a kdy se podávají?

Adaptované vakcíny jsou tzv. bivalentní, protože obsahují poloviční dávku předchozí vakcíny v kombinaci s poloviční dávkou vakcíny proti některé ze subvariant omikronu. To znamená, že tyto vakcíny obsahují antigen jak proti původnímu kmeni SARS-CoV-2, tak proti některé z nových podvariant omikronu, jako například subvariantu BA.4-5, která se nyní v ČR a ve světě vyskytuje nejčastěji. […]

Adaptované vakcíny jsou tzv. bivalentní, protože obsahují poloviční dávku předchozí vakcíny v kombinaci s poloviční dávkou vakcíny proti některé ze subvariant omikronu. To znamená, že tyto vakcíny obsahují antigen jak proti původnímu kmeni SARS-CoV-2, tak proti některé z nových podvariant omikronu, jako například subvariantu BA.4-5, která se nyní v ČR a ve světě vyskytuje nejčastěji.

Po přeočkování adaptovanou vakcínou se očekává účinnější ochrana před závažným onemocněním, hospitalizací a mírnou infekcí variantou omikron ve srovnání s původní vakcínou. I původní vakcíny jsou však stále velmi dobře účinné a snižují riziko závažného průběhu hospitalizace, proto se i nadále využívají pro základní očkování.

Bivalentní vakcíny jsou určeny pro všechny osoby starší 12 let, které absolvovaly alespoň základní očkovací schéma jakoukoliv registrovanou vakcínou proti covidu-19, přičemž od poslední aplikované dávky uplynuly minimálně 3 měsíce.

Tyto vakcíny jsou od 1. září 2022 pro použití v EU schváleny rozhodnutím Evropské komise. Jejich přesné názvy jsou: Comirnaty Original/Omicron BA.1 a Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 a vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5. Kde a jakou vakcínou je aktuálně možné se nechat očkovat, naleznete na ockoreport.uzis.cz.

Veškeré aktuální informace k přeočkování naleznete v informační brožuře MZČR (listopad 2022): www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2022/11/brozura-Ockujeme-se-pro-zivot-beze-strachu.pdf.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz