Co když jsem už prodělal/la covid-19?

Prodělání nemoci covid-19 a získání protilátek po prodělání nemoci není kontraindikací k očkování. Posilující dávka očkování může být dle odborníků podána ihned po uplynutí izolace. Obecně je však odporučováno s očkováním počkat 3 – 6 měsíců od prodělání nemoci covid-19. Dle aktuálně dostupných dat stále chybí jasná hranice množství protilátek po prodělaném onemocnění covid-19, kterou […]

Prodělání nemoci covid-19 a získání protilátek po prodělání nemoci není kontraindikací k očkování. Posilující dávka očkování může být dle odborníků podána ihned po uplynutí izolace. Obecně je však odporučováno s očkováním počkat 3 – 6 měsíců od prodělání nemoci covid-19.

Dle aktuálně dostupných dat stále chybí jasná hranice množství protilátek po prodělaném onemocnění covid-19, kterou lze považovat za dostatečně chránící před opakovanou nákazou. Současně nelze jasně stanovit, s jakou rychlostí u jednotlivců ubývají. Předpokládá se, že po dobu alespoň 6 měsíců je ochrana navozená proděláním onemocnění dostatečná. S prodlužující se dobou od prodělání onemocnění však ochrana klesá. Tento pokles je značně individuální a nikdo z nás nedokáže s jistotou předvídat, jak dlouho je v co nejvyšší možné míře chráněn. Přirozeně vzniklá ochrana velmi závisí na tíži onemocnění, celkovém stavu člověka, jeho genetické výbavě a aktuálním stavu imunitního systému. Předchozí prodělání nemoci covid-19 není překážkou v očkování, a naopak i po prodělání nemoci covid-19 je očkování proti této nemoci výrazně doporučováno. Bylo prokázáno, že takováto ochrana kombinace očkování i prodělání nemoci je nejúčinnější.

Zdravotních stavů a kontraindikací, které by bránily očkování proti covid-19 není příliš mnoho. Tou hlavní kontraindikací je alergie či hypersenzitivita na některou ze složek vakcíny, které jsou však velmi vzácné. Dále se neočkují osoby, které mají akutní onemocnění, zejm. s horečnatým stavem.

Přínosy a rizika očkování je však vždy potřeba posuzovat individuálně na základě celkového zdravotního stavu. V této záležitosti je vhodné obrátit se na svého praktického či ošetřujícího lékaře, který nejlépe zná celkovou anamnézu a může odborně posoudit vhodnost vakcinace s ohledem na zdravotní stav. Případně je taktéž možné se s lékařskými otázkami obrátit na informační linku 1221, která je v provozu denně od 8:00 do 19:00 hodin.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz