Pakliže pacient onemocní nemocí covid-19 před aplikací dávky očkovací látky, termín aplikace vakcíny se posouvá a očkování probíhá až po ukončení izolace či úplném vyléčení. Na očkování je možné se dostavit ihned po ukončení izolace. Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali koronavirus, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní. (viz koronavirus.mzcr.cz)
Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti covid-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř 100% ochranu a to minimálně v řádu měsíců. Jak dlouho chrání člověka přirozeně získané protilátky není jasné, velmi závisí na tíži onemocnění, celkovém stavu člověka, jeho genetické výbavě a aktuálním stavu imunitního systému. Vzhledem k tomu doporučujeme brzké očkování i po prodělaném nemocnění. Imunitní ochrana navozená očkováním je silnější a trvalejší. Ve studiích byla prokázána bezpečnost vakcinace pro osoby po prodělaném onemocnění. Předchozí prodělání nemoci covid-19 není překážkou v očkování.
Přínosy a rizika očkování je však vždy potřeba posuzovat individuálně na základě celkového zdravotního stavu. V této záležitosti je vhodné obrátit se na svého praktického či ošetřujícího lékaře, který nejlépe zná celkovou anamnézu a může odborně posoudit vhodnost vakcinace s ohledem na zdravotní stav. Případně je taktéž možné se s lékařskými otázkami obrátit na informační linku 1221, která je v provozu denně od 8:00 do 19:00 hodin.
Zaujala vás naše informace
o očkování?
Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
Twitter Facebook LinkedIn Email Kopírovat odkazA nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!