Jaké výhody přináší očkování proti covid-19?

Lidé, kteří jsou plně očkovaní a nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19 jsou považováni za bezinfekční a mají nárok na tyto výhody: – Nemusí se testovat při návštěvě všech uvedených míst viz grafika „Systém O-N“. Komplexní informace o prokazování bezinfekčnosti jsou k dispozici na: covid.gov.cz. – Nemusí se testovat při návratu do České republiky z vybraných zemí, kde […]

Lidé, kteří jsou plně očkovaní a nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19 jsou považováni za bezinfekční a mají nárok na tyto výhody:

Nemusí se testovat při návštěvě všech uvedených míst viz grafika „Systém O-N“. Komplexní informace o prokazování bezinfekčnosti jsou k dispozici na: covid.gov.cz.

 Nemusí se testovat při návratu do České republiky z vybraných zemí, kde jinak platí podmínka negativního antigenního nebo PCR testu před příjezdem do vlasti a následně nutnost podstoupit další PCR test po návratu. Podmínky vstupu i návratu se však pro jednotlivé země mohou lišit. Veškeré informace o podmínkách vstupu do cizích zemí i návratu do ČR v době pandemie covid-19 naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: www.mzv.cz. Seznam zemí podle míry rizika nákazy naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR: mzcr.cz.

 Nemusí nastupovat do karantény po kontaktu s nakaženým, a to v případě, že již uplynulo 14 dní od 2. dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu a 14 dní od 1. dávky v případě jednodávkového schématu (vakcína Janssen od Johnson&Johnson) a v případě, že se do 14 dnů od rizikového kontaktu neprojeví žádné příznaky onemocnění.

Od 29. 11. 2021 však i pro očkované platí povinnost podstoupit PCR test po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, a to 5 – 7 den po kontaktu. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí.

Základní výhodou očkovaných oproti neočkovaným je však jejich ochrana před onemocněním covid-19, zejména před jeho závažným průběhem, případně před hospitalizací nebo před úmrtím v souvislosti s onemocněním covid-19. I přesto, že jsou již popisovány případy onemocnění u řádně očkovaných osob, je pravděpodobnost jejich nákazy a rizika závažného průběhu onemocnění významně nižší než u neočkovaných.

Podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky. Navíc k tomuto posílení imunity dojde velmi rychle, obvykle během dnů.

Očkované osoby se považují za bezinfekční v případě, že doloží:

 – od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní,
 – od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19.

Potvrzení o dokončeném očkování lze doložit národním certifikátem o provedeném očkování, který je k dispozici na Očkovacím portálu občana na webových stránkách ocko.uzis.czVzor certifikátu naleznete zde. Více informací o získání potvrzení o očkování naleznete pod otázkou „Dostanu potvrzení o očkování?“.

Tyto podmínky se řídí dle rozhodnutí vlády a změny mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 9. 7. 2021.

 

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz