Jaké výhody přináší očkování proti covid-19?

Na základě rozhodnutí vlády a změny mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 9. 7. 2021 za bezinfekční považují pouze plně naočkované osoby, které byly očkovány proti onemocnění covid-19 a doloží, že:  – od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní,  – od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní a nejeví žádné […]

Na základě rozhodnutí vlády a změny mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 9. 7. 2021 za bezinfekční považují pouze plně naočkované osoby, které byly očkovány proti onemocnění covid-19 a doloží, že:

 – od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní,

 – od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní

a nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19.

(Již nadále neplatí, že za bezinfekční je považována také osoba, která doloží, že od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka. Tyto osoby se i nadále musí testovat, a to až do uplynutí 14 dní po plné vakcinaci.)

Potvrzení o dokončeném očkování lze doložit národním certifikátem o provedeném očkování, který je k dispozici na Očkovacím portálu občana na webových stránkách ocko.uzis.cz. Vzor certifikátu naleznete zde. Více informací o získání potvrzení o očkování naleznete pod otázkou „Dostanu potvrzení o očkování?“.

Při splnění výše uvedených podmínek mají očkovaní nárok na tyto výhody:

Nemusí se testovat u zaměstnavatele, ani při návštěvě všech níže uvedených míst viz grafika „Systém O-T-N“. Komplexní informace o prokazování bezinfekčnosti jsou k dispozici na: covid.gov.cz.

Nemusí se testovat při návratu do České republiky z vybraných zemí, kde jinak platí podmínka negativního antigenního nebo PCR testu před příjezdem do vlasti a následně nutnost podstoupit další PCR test po návratu. Podmínky vstupu i návratu se však pro jednotlivé země mohou lišit. Veškeré informace o podmínkách vstupu do cizích zemí i návratu do ČR v době pandemie covid-19 naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: www.mzv.cz. Seznam zemí podle míry rizika nákazy naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR: mzcr.cz.

Nemusí nastupovat do karantény po kontaktu s nakaženým, a to v případě, že již uplynulo 14 dní od 2. dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu a 14 dní od 1. dávky v případě jednodávkového schématu (vakcína Janssen od Johnson&Johnson) a v případě, že se do 14 dnů od rizikového kontaktu neprojeví žádné příznaky onemocnění, a to s platností od 1. července 2021.

Hlavní výhodou je však nadále ochrana života a zdraví Vás i celé populace.

Upozornění: Druhá dávka je u dvoudávkových vakcín nutná z medicínského i úředního hlediska. Jen se dvěma dávkami člověk získá plnohodnotnou ochranu proti covidu-19 a také se jeho tělo bude moct lépe bránit proti mutacím.


Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz