Jaké výhody přináší očkování proti covid-19?

Na základě rozhodnutí vlády a změny mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 24. 5. 2021 za bezinfekční považují osoby, které byly očkovány proti onemocnění covid-19 a doloží, že:  – od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, […]

Na základě rozhodnutí vlády a změny mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 24. 5. 2021 za bezinfekční považují osoby, které byly očkovány proti onemocnění covid-19 a doloží, že:

 – od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka,

 – od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka

 – od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, a očkovaná osoba nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19

Tuto skutečnost lze doložit potvrzením z očkovacího centra, případně lze doklad o realizované 1. či 2. dávce očkování získat na Očkovacím portálu občana ocko.uzis.cz. Více informací o získání potvrzení o očkování naleznete pod otázkou „Dostanu potvrzení o očkování?“.

Při splnění výše uvedených podmínek mají očkovaní nárok na níže uvedené výhody:

Nemusí se testovat u zaměstnavatele, ani při návštěvě všech níže uvedených míst viz grafika „Kde všude potřebuji potvrzení“, stejně tak jako při ubytování v ubytovacích zařízeních. Komplexní informace o prokazování bezinfekčnosti jsou k dispozici na: covid.gov.cz.

Nemusí se testovat při návratu do České republiky z vybraných zemí, kde jinak platí podmínka negativního antigenního nebo PCR testu před příjezdem do vlasti a následně nutnost podstoupit další PCR test po návratu. Národní certifikát o provedeném očkování v této chvíli bilaterálně uznávají tyto země: Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko. Podmínky vstupu i návratu se však pro jednotlivé země mohou lišit. Veškeré informace o podmínkách vstupu do cizích zemí i návratu do ČR v době pandemie covid-19 naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: www.mzv.cz.

Nemusí nastupovat karantény a nemusí na testy při návratu ze zemí středního a vysokého rizika. Seznam zemí podle míry rizika nákazy naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR: mzcr.cz.

Nemusí nastupovat do karantény po kontaktu s nakaženým v případě, že se do 14 dnů od rizikového kontaktu neprojeví žádné příznaky onemocnění.

Hlavní výhodou je však nadále ochrana života a zdraví Vás i celé populace.

Upozornění: Druhá dávka je u dvoudávkových vakcín nutná z medicínského i úředního hlediska. Jen se dvěma dávkami člověk získá plnohodnotnou ochranu proti covidu-19 a také se jeho tělo bude moct lépe bránit proti mutacím.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz