Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy vakcín? (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson and Johnson – v současnosti jediné schválené v EU)

Je několik činitelů, podle kterých můžeme proti sobě vakcíny porovnávat. Vakcíny Pfizer a Moderna fungují na principu mRNA vakcín, AstraZeneca a Johnson and Johnson jsou příkladem vektorových vakcín. V lidském těle tedy vakcína od firmy Pfizer a Moderny stimuluje imunitní systém člověka lehce jiným způsobem, než vakcína od AstraZenecy, každopádně oba typy jsou velmi účinné […]

Je několik činitelů, podle kterých můžeme proti sobě vakcíny porovnávat. Vakcíny Pfizer a Moderna fungují na principu mRNA vakcín, AstraZeneca a Johnson and Johnson jsou příkladem vektorových vakcín. V lidském těle tedy vakcína od firmy Pfizer a Moderny stimuluje imunitní systém člověka lehce jiným způsobem, než vakcína od AstraZenecy, každopádně oba typy jsou velmi účinné a dostatečně podněcují naši imunitu k tvorbě protilátek. Očkovací látky společností AstraZeneca a Johnson and Johnson se aktuálně doporučují spíše osobám starším šedesáti let, vakcíny Pfizer a Moderna osobám od dvanácti let. Účinnost vakcíny Pfizer a Moderna se pohybuje mezi 90 a 96 %, očkovací látka vytvořená AstraZenecou je účinná v rozmezí 85 a 90 %. Jonson and Johnson má účinnost kolem 67 %. Oproti vakcínám Pfizer a Moderna je u AstraZeneca vakcíny potřeba delší čas mezi podáním dvou dávek. Dále se vakcíny liší také ve výrobní ceně a metodě skladování.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz