Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy vakcín? (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson and Johnson a Novavax – v současnosti jediné schválené v EU)

Je několik činitelů, podle kterých můžeme proti sobě vakcíny porovnávat. Vakcíny společností Pfizer a Moderna fungují na principu mRNA vakcín, AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou příkladem vektorových vakcín. V lidském těle tedy vakcína od firmy Pfizer a Moderny stimuluje imunitní systém člověka lehce jiným způsobem, než vakcína od AstraZenecy, každopádně oba typy jsou velmi […]

Je několik činitelů, podle kterých můžeme proti sobě vakcíny porovnávat. Vakcíny společností Pfizer a Moderna fungují na principu mRNA vakcín, AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou příkladem vektorových vakcín. V lidském těle tedy vakcína od firmy Pfizer a Moderny stimuluje imunitní systém člověka lehce jiným způsobem, než vakcína od AstraZenecy, každopádně oba typy jsou velmi účinné a dostatečně podněcují naši imunitu k tvorbě protilátek. Oproti vakcínám společností Pfizer a Moderna je u AstraZeneca vakcíny potřeba delší čas mezi podáním dvou dávek. Dále se vakcíny liší také ve výrobní ceně a metodě skladování. Vakcíny společností Pfizer a Moderna jsou určeny k přeočkování posilovací dávkou a jsou schváleny i pro očkování dětí (Pfizer od 5 let, Moderna od 12 let). Nejnovější vakcína Nuvaxovid společnosti Novavax je v pořadí již pátou vakcínou proti onemocnění covid-19 a první proteinovou podjednotkovou vakcínou. Určená je k očkování osob starších 18 let. Interval mezi dávkami je 21 dnů. V současné době není známo, že by vakcínu bylo možné použít k přeočkování jako posilovací dávku. Touto záležitostí se v současné době zabývá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Více informací o jednotlivých vakcínách naleznete v odpovědi na otázku „Čím se očkuje v ČR?“.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz