Je možné, že na následky vakcinace umírají lidé?

Žádná léčba a žádný lékařský postup není zcela bez rizik. V porovnání s jinými zdravotními riziky jsou ale vakcíny velmi bezpečné. V klinických studiích se neprokázalo, že by ve skupině očkovaných účinnou očkovací látkou umíralo více lidí než ve skupině dostávající placebo. Přesto je očkování určitý zásah do organismu a u velmi nemocných lidí může […]

Žádná léčba a žádný lékařský postup není zcela bez rizik. V porovnání s jinými zdravotními riziky jsou ale vakcíny velmi bezpečné. V klinických studiích se neprokázalo, že by ve skupině očkovaných účinnou očkovací látkou umíralo více lidí než ve skupině dostávající placebo. Přesto je očkování určitý zásah do organismu a u velmi nemocných lidí může vést i k závažným důsledkům.

Vakcínu v současné době dostávají celosvětově stovky tisíc lidí denně. To, že někteří z nich zemřou, může, ale také nemusí souviset s podáním vakcíny. Zvláště u pacientů v terminálním stádiu jiného onemocnění je těžké rozhodnout, zda očkování mělo či nemělo vliv na délku života. Každé „podezřelé“ úmrtí je ale okamžitě zkoumáno a bezpečnost vakcíny znovu přehodnocována.

Všechny studie se řídí bezpečnostními pravidly a prochází přísnou kontrolou, kterou řídí agentury jako EMA (European Medicine Agency) nebo FDA (Food and Drug Administration). Společnosti vyrábějící očkovací látky ve svých studiích dodržely všechna pravidla stanovená pro ověřování vakcín. Tyto vakcíny byly otestovány na desítkách tisíc lidí různých věkových a etnických skupin. Závažné vedlejší účinky se vyskytovaly velmi vzácně a četnost jejich výskytu byla srovnatelná ve skupinách dostávajících účinnou vakcínu i placebo.

Výsledky studií jsou standardně zpracovány skupinou odborníků zcela nezávislou na farmaceutických společnostech či vládnoucích strukturách. Tito odborníci po vyhodnocení všech dostupných dat doporučí či nedoporučí vakcínu ke schválení.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz