Je vakcína AstraZeneca bezpečná a jak velké je riziko krevních sraženin?

Vakcína AstraZeneca byla úspěšně podána desítkám milionům očkovaných osob a pouze jen ve stovkách případů byly zaznamenány zdravotní komplikace související s krevními sraženinami. Není prokázáno, že by všechny komplikace byly způsobeny vakcínou. Pokud by však vznik krevních sraženin byl způsoben vakcínou, stále je riziko extrémně nízké. Některé státy se na určitou dobu rozhodly očkování touto látkou […]

Vakcína AstraZeneca byla úspěšně podána desítkám milionům očkovaných osob a pouze jen ve stovkách případů byly zaznamenány zdravotní komplikace související s krevními sraženinami. Není prokázáno, že by všechny komplikace byly způsobeny vakcínou. Pokud by však vznik krevních sraženin byl způsoben vakcínou, stále je riziko extrémně nízké. Některé státy se na určitou dobu rozhodly očkování touto látkou pozastavit, než byla situace prošetřena.

Bezpečnostní komise Evropské lékové agentury (EMA) následně došla 7. 4. 2021 k závěrům, že velmi vzácné případy krevních sraženin by mohly mít souvislost s vakcínou AstraZeneca, nicméně přínosy očkování převyšují případná rizika.

Riziko trombóz po vakcíně AstraZeneca 0,00065 % je založeno na počtu 222 evidovaných případů na 34 milionů naočkovaných osob ke dni 12. 4. 2021 dle WHO.

Naopak riziko žilní tromboembolie u pacientů hospitalizovaných s covid-19 se odhaduje typicky v rozmezí 9–21 % (9 % je u všech hospitalizovaných, 21 % je u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče. Pro srovnání – zvýšení rizika žilní tromboembolie při užívání hormonální koncepce se pohybují v rozmezí 0,06 % až 0,14 % za rok. U kuřáků je riziko žilní tromboembolie odhadováno na 0,18 % za rok.

Kromě vakcíny AstraZeneca byly vzácné případy krevních sraženin pozorovány také u vakcíny Janssen od firmy Johnson&Johnson. Ke dni 20. 4. 2021 bylo v USA evidováno 8 případů na 7 miliónů naočkovaných osob (0,0001 %).

Jako každý lék i vakcíny mají svá rizika. V případě vakcíny proti covid-19 je riziko nebezpečných vedlejších účinků velmi nízké, především ve srovnání s rizikem a důsledky onemocnění. To, že jsme schopni v milionech naočkovaných dávek zachytit desítky až stovky osob, u nichž se projevily zmíněné nežádoucí účinky, naopak ukazuje, že systém sledování a vyhodnocování bezpečnosti vakcín funguje velmi dobře. Díky tomu získáváme informace jak o jejich účinnosti, tak o bezpečnosti. Jednotlivé země pak na základě těchto informací upravují svou očkovací politiku tak, aby bylo očkování pro všechny maximálně bezpečné a přínosné.

Zdroj: Iniciativa Sníh

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz