Je vakcína účinná?  

Všechny vakcíny momentálně používané v ČR jsou téměř 100% účinné proti závažnému průběhu a úmrtí způsobenému onemocněním covid-19 a jsou srovnatelně bezpečné. Očkování poskytuje vysokou dávku ochrany již po první dávce. Po 14 dnech od aplikace první dávky se vytváří vysoká hladina protilátek a ta se ještě zvyšuje po druhé dávce. Očkovací látka společnosti AstraZeneca poskytuje, […]

Všechny vakcíny momentálně používané v ČR jsou téměř 100% účinné proti závažnému průběhu a úmrtí způsobenému onemocněním covid-19 a jsou srovnatelně bezpečné.

Očkování poskytuje vysokou dávku ochrany již po první dávce. Po 14 dnech od aplikace první dávky se vytváří vysoká hladina protilátek a ta se ještě zvyšuje po druhé dávce. Očkovací látka společnosti AstraZeneca poskytuje, dle dosavadních výsledků studií, po první dávce vysokou ochranu až 76 %, po druhé dávce, při doporučeném rozestupu 12 týdnů, dosahuje účinnost až k 82 %. RNA vakcíny (Pfizer,Moderna) mají po plném naočkování (2 dávky) účinnost až 95%. Řadí se tak mezi jedny z nejúčinnějších vakcín vůbec. Vakcína Janssen společnosti Johnson&Johnson dle klinických testů chrání z více než 80–85 % před těžkými formami nemoci covid-19 a asi 66 % před těmi lehčími formami. Data ze zemí s vysokou proočkovaností naznačují, že jsou vakcíny účinné i proti asymptomatickému šíření viru. Prozatím však není známo, do jaké míry.

Je potřeba si ale uvědomit, co „procenta účinnosti“ znamenají. Účinnost 76% Astra Zenecy neznamená, že by se zbytek očkovaných (24 %) nakazil coronavirem. Nakažených bylo naprosté minimum, pozitivita se potvrdila pouze u 2 % očkovaných, žádný z nich nebyl hospitalizován a neměl vážný průběh nemoci, a to samé platí pro vakcíny Moderna a Pfizer. Čísla účinnosti zjednodušeně znamenají, o kolik procent mají očkovaní nižší šanci onemocnět než neočkovaní.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz