Jsem po očkování již chráněn/a? Mohu se nakazit, i když jsem byl/a očkovaný/á?  

Po očkování a rozvinutí Vaší imunitní odpovědi jste proti onemocnění covid-19 s vysokou účinností chráněni. U některých pacientů se nemoc rozvinula těsně po očkování – v takovém případě však muselo dojít k nakažení nejspíše před nebo velmi krátce po aplikaci vakcíny. Takové onemocnění nesouvisí s aplikací vakcíny. Všechny vakcíny momentálně používané v ČR jsou téměř […]

Po očkování a rozvinutí Vaší imunitní odpovědi jste proti onemocnění covid-19 s vysokou účinností chráněni. U některých pacientů se nemoc rozvinula těsně po očkování – v takovém případě však muselo dojít k nakažení nejspíše před nebo velmi krátce po aplikaci vakcíny. Takové onemocnění nesouvisí s aplikací vakcíny.

Všechny vakcíny momentálně používané v ČR jsou téměř 100% účinné proti závažnému průběhu a úmrtí způsobenému onemocněním covid-19 a jsou srovnatelně bezpečné. Očkování poskytuje vysokou dávku ochrany již po první dávce. Po 14 dnech od aplikace první dávky se vytváří vysoká hladina protilátek a ta se ještě zvyšuje po druhé dávce.

S postupem času však účinek očkování klesá. Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění. Jiné studie poukazují na riziko, že ochrana po očkování rychleji klesá u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním. Opět se nejedná o nic neobvyklého, jelikož tento jev bývá pozorován i u očkování proti jiným nemocem. Aby se zabránilo nárůstu průlomových infekcí, zejména u osob z rizikových skupin, je vhodné u těchto skupin osob provést přeočkování. Přeočkování je vhodné především pro osoby, které mohou tyto rizikové skupiny osob onemocněním covid-19 ohrozit anebo jsou ve vyšším riziku onemocnění v rámci svého zaměstnání. Využít posilovací dávky budou moci i všichni ostatní, kteří mají zájem maximálně chránit své zdraví i zdraví svých blízkých před onemocněním covid-19.

Očkování 1. posilovací dávkou je umožněno všem osobám starším 12 let po uplynutí 3 měsíců od data ukončení předešlého očkování (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit). Dětem ve věku 5–11 let je přeočkování umožněno po uplynutí 6 měsíců od data ukončení předešlého očkování proti covid-19, a to pouze vakcínou Comirnaty (Pfizer).

Očkování 2. posilovací dávkou je umožněno všem osobám starším 12 let po uplynutí 3 měsíců od první posilovací dávky (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit). Podání druhé posilovací dávky pro děti ve věku 5 – 11 let zatím není umožněno. Kde a jakou vakcínou je aktuálně možné se nechat očkovat, naleznete na ockoreport.uzis.cz.

Více informací o posilujících dávkách naleznete na covid.gov.cz/situace/ockovani/posilovaci-dodatecna-davka.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz