Kde a jak se mohou očkovat děti ve věku 5 – 11 let?

Registrace dětí ve věku 5 – 11 let k očkování proti covidu-19 je možná od 13. 12. 2021. Děti ve věku 5 – 11 let se v současné době mohou nechat očkovat základním schématem očkování proti covidu-19 a 1. posilující dávkou (tzv. 3. dávkou), a to po uplynutí 6 měsíců od základního schématu očkování. Podání […]

Registrace dětí ve věku 5 – 11 let k očkování proti covidu-19 je možná od 13. 12. 2021. Děti ve věku 5 – 11 let se v současné době mohou nechat očkovat základním schématem očkování proti covidu-19 a 1. posilující dávkou (tzv. 3. dávkou), a to po uplynutí 6 měsíců od základního schématu očkování. Podání druhé posilovací dávky (tzv. 4 dávky) zatím pro děti 5 – 11 let není umožněno.

Očkování probíhá u praktických lékařů pro děti a dorost a ve vybraných očkovacích místech po předchozí registraci prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz. Očkovací místa, která jsou pro očkování této skupiny osob vhodná, mají v seznamu na webu ockoreport.uzis.cz označení „Děti (5- 15 let)“. Kde a jakou vakcínou je aktuálně možné se nechat očkovat, naleznete na ockoreport.uzis.cz. V případě Vašeho zájmu o očkování u praktického lékaře se neregistrujte přes Centrální rezervační systém, ale domluvte se napřímo s lékařem.

Děti ve věku 5 – 11 let jsou očkovány nižší dávkou vakcíny Comirnaty 10 mikrogramů (Pfizer/BioNTech). Očkovací dávka podávaná dětem je cca třetinová oproti dávce určené osobám starším 12 let. Přínosy jsou podle výboru EMA zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19. Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 5 – 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování. Přínosy Comirnaty u dětí od pěti do jedenácti let převažují nad riziky, a to zejména u těch, jejichž stav zvyšuje nebezpečí těžkého průběhu covidu-19.

I když je nemoc covid-19 v dětském věku méně závažná než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří mohou být hospitalizováni a vyžadují i intenzivní péči a dochází i k dětským úmrtím. Covid-19 může způsobit u dětí závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže označované jako “long covid”.

I proto očkování dětí ve věku 5 – 11 let také doporučují ve svém společném stanovisku české lékařské společnosti, jako jsou Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP), Česká pediatrická společnost ČLS JEP, Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP. Celé znění doporučení naleznete ZDE.

Více informací k očkování nezletilých naleznete na covid.gov.cz/situace/ockovani/ockovani-deti-mladistvych-5-11-let-12-17-let.

 

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz