Kdo by se neměl nechat očkovat?

Pokud zvážíme rizika očkování versus nakažení se virem SARS-CoV-2, pro většinu lidí je výrazně bezpečnější nechat se očkovat. Četnost závažných vedlejších účinků je minimální ve srovnání s pravděpodobností infekce a závažného průběhu onemocnění covid-19. Přesto jsou skupiny lidí, u kterých zatím není očkování doporučeno. DĚTI Pro očkování dětí zatím není dostatek dat o bezpečnosti. Vakcína […]

Pokud zvážíme rizika očkování versus nakažení se virem SARS-CoV-2, pro většinu lidí je výrazně bezpečnější nechat se očkovat. Četnost závažných vedlejších účinků je minimální ve srovnání s pravděpodobností infekce a závažného průběhu onemocnění covid-19.

Přesto jsou skupiny lidí, u kterých zatím není očkování doporučeno.

DĚTI
Pro očkování dětí zatím není dostatek dat o bezpečnosti. Vakcína firmy Pfizer/BioNTech má věkový limit od 16 let, Moderna a AstraZeneca od 18 let.

Společnost Pfizer aktuálně provádí studii u dětí ve věku 12 až 15 let. Další testovanou skupinou by měly být děti ve věku od 5 do 11 let. Vakcinační premiant dospělých, Izrael, již započal očkování u dětí ve věku od 12 do 16 let. Ani u jednoho ze stovek očkovaných dětí se neobjevily závažné vedlejší účinky. Vakcínu AstraZeneca na starších šesti let by ráda vyzkoušela i Oxfordská univerzita. Studie by dle jejího očekávání měla trvat několik měsíců.

TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY
U těhotných a kojících žen se očkování nedoporučuje z důvodu chybějících dat o bezpečnosti, přestože ze studií nebyl prokázán žádný vliv vakcíny na plod a není předpoklad, že by vakcína měla plodu či kojenému dítěti nějakým způsobem škodit. Záleží ale i na zvážení dalších rizikových faktorů a ošetřující lékař by měl rozhodnout individuálně, zda je očkování vhodné, či nikoli. V případě nejistoty ohledně možného těhotenství je vhodné před očkováním navštívit gynekologa.

Firmy Pfizer a BioNTech v únoru uvedly, že spustily mezinárodní studii, která má zjistit bezpečnost a účinnost své vakcíny proti covidu u těhotných. Jejím cílem je také zjistit, jak se ochrana přenáší na děti.

TĚŽCÍ ALERGICI
Vakcínu by neměl dostat člověk alergický na jakoukoli její složku. Pokud máte běžnou alergii (prach, pyl, srst…), je jednoznačně doporučeno očkování podstoupit. Těžcí alergici by měli před očkováním kontaktovat svého alergologa či praktického lékaře, který o vhodnosti očkování rozhodne.

IMUNOKOMPROMITOVANÍ PACIENTI
Pro většinu pacientů s oslabenou imunitou je očkování jednoznačně doporučeno. Přesto může nastat situace, kdy je očkování kontraindikováno (některé typy léčby rakoviny apod.). Pokud trpíte závažnou poruchou imunity, jste léčeni pro onkologické onemocnění nebo užíváte imunosupresivní léčbu, poraďte se před očkováním se svým ošetřujícím lékařem.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz