Kdo by se neměl nechat očkovat?

Kontraindikací k očkování proti covid-19 není mnoho. Tou hlavní je alergie či hypersenzitivita na některou ze složek vakcíny, které jsou však velmi vzácné. Dále se neočkují osoby, které mají akutní onemocnění, zejm. s horečnatým stavem. Dále zatím není možné očkovat děti mladší 12 let. Tato věková hranice se sníží pouze v případě schválení Evropskou lékovou […]

Kontraindikací k očkování proti covid-19 není mnoho. Tou hlavní je alergie či hypersenzitivita na některou ze složek vakcíny, které jsou však velmi vzácné. Dále se neočkují osoby, které mají akutní onemocnění, zejm. s horečnatým stavem. Dále zatím není možné očkovat děti mladší 12 let. Tato věková hranice se sníží pouze v případě schválení Evropskou lékovou agenturou a Evropskou komisí.

DĚTI

Od 1. 7. 2021 se k očkování mohou registrovat také děti starší 12 let. Očkování na covid-19 prozatím není přístupné malým dětem, tedy dětem mladším 12 let. Pro očkování dětí nad 12 let byla schválena vakcína Comirnaty (Pfizer) a vakcína Spikevax (Moderna).

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dne 28. 5. 2021 a následně Evropská komise schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Použití vakcíny Comirnaty u dětí ve věku 12 až 15 let bude stejné jako u lidí od 16 let výše. Více na www.sukl.cz.

Od 23. 7. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila umožnit rozšíření indikace vakcíny Spikevax (Moderna) také pro použití u dětí ve věku 12 až 17 let. Vakcína byla do té doby schválena pouze pro osoby starší 18 let. Klinická studie prokázala, že imunitní odpověď na vakcínu v této skupině byla srovnatelná s imunitní odpovědí ve věkové skupině 18 až 25 let. Více na www.sukl.cz.

U skupiny nezletilých 12–15 let (včetně) je při aplikaci očkování proti covid-19 nezbytná přítomnost zákonného zástupce. U skupiny nezletilých 16+ není nutná přítomnost zákonného zástupce.

TĚHOTNÉ ŽENY
Podle stanoviska České vakcinologické společnosti, České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP ze dne 3. 6. 2021 je očkování proti onemocnění covid-19 v těhotenství možné a mělo by být nabízeno těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika. Těhotné ženy nejsou oproti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. U většiny těhotných žen je průběh onemocnění covid-19 asymptomatický nebo lehký. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Dalšími rizikovými faktory závažného průběhu onemocnění covid-19 v těhotenství jsou: věk nad 35 let, obezita, pregestační diabetes mellitus, preexistující hypertenze a jiná chronická onemocnění. Těhotné ženy s onemocněním covid-19 ve třetím trimestru těhotenství mají při porovnání s těhotnými ženami bez covid-19 vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno.

Rozhodnutí o očkování proti covid-19 v těhotenství je osobní a individuální volbou těhotné ženy. Očkování proti covid-19 v těhotenství je vhodné zejména u žen s vyšším rizikem nákazy a u žen se zvýšeným rizikem závažného průběhu onemocnění covid-19.

Očkování v těhotenství je vhodné plánovat po dokončeném 12. týdnu těhotenství, tj. kdykoli od 13. týdne těhotenství. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covid-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství.

Kompletní informace k bezpečnosti očkování těhotných žen včetně výsledků dostupných studií k dispozici na webových stránkách:  www.vakcinace.eu/data/ockovani_tehotnych_kojicich.

KOJÍCÍ ŽENY
Na základě mechanismu účinku vakcín proti covid-19 v lidském těle nejsou vakcíny proti nemoci covid-19 považovány za rizikové pro kojící ženu a její kojené dítě. Kojící ženy mohou proto být také očkované proti covid-19.

Kompletní informace k bezpečnosti očkování kojících žen včetně výsledků dostupných studií k dispozici na webových stránkách:  www.vakcinace.eu/data/ockovani_tehotnych_kojicich.

TĚŽCÍ ALERGICI
Vakcínu by neměl dostat člověk alergický na jakoukoli její složku. Pokud máte běžnou alergii (prach, pyl, srst…), je jednoznačně doporučeno očkování podstoupit. Těžcí alergici by měli před očkováním kontaktovat svého alergologa či praktického lékaře, který o vhodnosti očkování rozhodne.

IMUNOKOMPROMITOVANÍ PACIENTI
Pro většinu pacientů s oslabenou imunitou je očkování jednoznačně doporučeno. Přesto může nastat situace, kdy je očkování kontraindikováno (některé typy léčby rakoviny apod.). Pokud trpíte závažnou poruchou imunity, jste léčeni pro onkologické onemocnění nebo užíváte imunosupresivní léčbu, poraďte se před očkováním se svým ošetřujícím lékařem.

OSOBY S AUTOIMUNITNÍM ONEMOCNĚNÍM
Osoby s autoimunitními chorobami, které nemají žádné kontraindikace k očkování, mohou být očkované a očkování je jim doporučováno. Záleží však samozřejmě na konkrétním onemocnění a závažnosti jeho průběhu, proto byste vždy nejdřív měli očkování diskutovat s Vaším lékařem. Autoimunitní onemocnění se vyznačují poruchou imunitního systému, kdy právě složky imunity napadají tkáně vlastního organismu. Poukazuje to na fakt, že daná osoba má určitý problém s imunitou a tudíž pro ni může být každé infekční onemocnění větším problémem než u zdravé populace. Stejně tak u onemocnění covid-19 je popsán horší průběh a častější výskyt závažných komplikací u osob trpících autoimunitním onemocněním. Očkování se doporučuje odložit v případě akutní exacerbace (zhoršení / vzplanutí) onemocnění. Tou je například akutní ataka u roztroušené sklerózy.

OSOBY S NÁDOROVÝM ONEMOCNĚNÍM
Nádorová onemocnění jsou onemocnění systémová, spojená s větší náchylností k těžším průběhům nemocí, ať už z podstaty samotného onemocnění, či léčby. Stejně jako obecně všem lidem s imunodeficity je očkování proti nemoci covid-19 lidem s nádorovým onemocněním doporučeno z důvodu možného těžšího průběhu onemocnění.

Nádorových onemocnění je velké množství, zároveň mají různá stádia. Proto je vhodné očkování prodiskutovat s praktickým lékařem a případně onkologem, kteří zváží přínos očkování pro konkrétního pacienta.  (Zdroj: doporučení ČVS.)

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz