Kde a jak se mohou očkovat osoby starší 12 let?

Od 1. 7. 2021 se k očkování mohou registrovat také děti ve věku 12 až 15 let (včetně). Osoby starší 12 let se v současné době mohou, stejně jako dospělí, nechat očkovat základním schématem očkování proti covidu-19, 1. posilující dávkou (tzv. 3. dávkou) a i 2. posilující dávkou (tzv. 4 dávkou). Očkování dětí 12 – […]

Od 1. 7. 2021 se k očkování mohou registrovat také děti ve věku 12 až 15 let (včetně). Osoby starší 12 let se v současné době mohou, stejně jako dospělí, nechat očkovat základním schématem očkování proti covidu-19, 1. posilující dávkou (tzv. 3. dávkou) a i 2. posilující dávkou (tzv. 4 dávkou).

Očkování dětí 12 – 17 let probíhá vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna) a Nuvaxovid (Novavax). První posilovací dávku je možné podat dětem starším 12 let po uplynutí 3 měsíců od druhé dávky primárního očkování, a to vakcínami Comirnaty, Spikevax, a bivalentními vakcínami Comirnaty nebo Spikevax. Druhá posilovací dávka se podává osobám starším 12 let, po uplynutí 3 měsíců od první posilovací dávky, a to bivalentními vakcínami Comirnaty a Spikevax.

Očkování probíhá u praktických lékařů, v očkovacích centrech bez rezervace a na očkovacích místech po předchozí registraci prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz. Kde a jakou vakcínou je aktuálně možné se nechat očkovat, naleznete na ockoreport.uzis.cz. Očkovací místa, která jsou pro očkování této skupiny osob vhodná, mají v seznamu na webu ockoreport.uzis.cz označení „Děti (5- 15 let)“.

U skupiny nezletilých 12–15 let (včetně) je nezbytná přítomnost zákonného zástupce při aplikaci očkování proti covid-19. Postačuje přítomnost pouze jednoho zákonného zástupce. Zákonný zástupce udělí informovaný souhlas s očkováním (písemná forma není nutná, avšak očkovací místo si ho může v této formě vyžádat). Více informací k očkování nezletilých naleznete na covid.gov.cz/situace/ockovani/ockovani-deti-mladistvych-5-11-let-12-17-let.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dne 28. 5. 2021 a následně Evropská komise schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Použití vakcíny Comirnaty u dětí ve věku 12 až 15 let je stejné jako u lidí od 16 let výše. Více na www.sukl.cz.

Od 23. 7. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila umožnit rozšíření indikace vakcíny Spikevax (Moderna) také pro použití u dětí ve věku 12 až 17 let. Vakcína byla do té doby schválena pouze pro osoby starší 18 let. Klinická studie prokázala, že imunitní odpověď na vakcínu v této skupině byla srovnatelná s imunitní odpovědí ve věkové skupině 18 až 25 let. Více na www.sukl.cz.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz