Komu se posilující dávka očkování doporučuje?

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje posilovací dávku všem, zejména však lidem ve věku nad 50 let a osobám s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19. Od 27. prosince mohou očkování posilovací dávkou vakcíny podstoupit osoby starší 30 let a rizikoví a chronicky nemocní pacienti již po 5 měsících, od 4. ledna 2022 mohou očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování […]

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje posilovací dávku všem, zejména však lidem ve věku nad 50 let a osobám s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19. Od 27. prosince mohou očkování posilovací dávkou vakcíny podstoupit osoby starší 30 let a rizikoví a chronicky nemocní pacienti již po 5 měsících, od 4. ledna 2022 mohou očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování podstoupit osoby starší 18 let. V případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících.

Lhůta pro přeočkování se bude zkracovat na 5 měsíců od ukončení předešlého očkování proti covid-19 i pro další věkové skupiny. Aktuální informace o tom, jaká věková skupina se může nechat přeočkovat po jakém časovém období vždy naleznete na webových stránkách registrace.mzcr.cz.

Po uplynutí této doby přijde zvací SMS nebo e-mail, který na možnost přeočkování upozorňuje.

Mezi rizikové skupiny řadíme osoby v dlouhodobé lůžkové péči nebo v domovech pro seniory, stejně tak i chronicky nemocné, kterým hrozí těžší průběh covidu-19, zdravotníky nebo pracovníky v sociálních službách. Přeočkování je doporučováno také lidem s oslabenou imunitou. Jde třeba o pacienty na onkologické léčbě, po transplantaci orgánů nebo kmenových buněk a podobně. Tito lidé si mohou pro třetí dávku přijít už čtyři týdny po ukončeném očkování.

Od 1. února roku 2022 se všem zkracuje platnost Certifikátů o provedeném očkování na devět měsíců! Pro prodloužení platnosti je nutné, aby si lidé nechali aplikovat posilující dávku, jinak certifikát po devíti měsících přestane platit. Česko tak následuje doporučení Evropské komise, která na konci listopadu toto zkrácení navrhla.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz