Mohou se kombinovat různé vakcíny od jiných výrobců?

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal dne 23. 6. 2021 odborné stanovisko ke kombinování vakcín proti covid-19, které říká, že výstupy ze studií, které popisují kombinování vakcín proti covid-19, a to i mezi jednotlivými druhy (kombinace mRNA a vektorových vakcín) naznačují, že kombinování vakcín je možné. Z pohledu SÚKL nyní nadále platí, že základní očkování by mělo […]

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal dne 23. 6. 2021 odborné stanovisko ke kombinování vakcín proti covid-19, které říká, že výstupy ze studií, které popisují kombinování vakcín proti covid-19, a to i mezi jednotlivými druhy (kombinace mRNA a vektorových vakcín) naznačují, že kombinování vakcín je možné.

Z pohledu SÚKL nyní nadále platí, že základní očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno.

Ve výjimečných případech (např. kontraindikace pro podání druhé dávky dané vakcíny nebo komplikace při dodávkách vakcín), kdy není možné dokončit očkování stejnou vakcínou, jako bylo zahájeno, je tedy možné uvažovat o aplikaci různých vakcín, ale měl by být pro druhou dávku zvolen alespoň stejný typ vakcíny. V případě, kdy je jako první dávka podána vektorová vakcína a není možné dokončit očkování druhou dávkou vektorové vakcíny, je na zvážení poskytovatele zdravotních služeb podání druhé dávky mRNA vakcíny. Očkovaný ale musí být upozorněn, že se jedná o dávkovací schéma, které není v souladu s rozhodnutím o registraci vakcín. Celé vyjádření SÚKL k dispozici zde.

Pro třetí dávku očkování jsou využívány pouze tzv. mRNA vakcíny, tedy vakcíny Comirnaty společnosti Pfizer nebo Spikevax společnosti Moderna. Výsledky studií ukázaly, že nejvíc ideální k přeočkování se jeví tzv. mRNA vakcíny (Spikevax od společnosti Moderna, Comirnaty od společnosti Pfizer&BioNTech), a to jednak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy ve vztahu k novým variantám koronaviru. V tuto chvíli jsou tyto dvě vakcíny jediné povolené k přeočkování na základě tohoto mimořádného opatření a tohoto mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Možnost kombinace vakcín je možná i pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v České republice. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce o posilovací očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován.

Pro základní očkování je však stále preferovanou variantou očkování stejnou vakcínou.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz