Mohou se kombinovat různé vakcíny od jiných výrobců?

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal dne 23. 6. 2021 odborné stanovisko ke kombinování vakcín proti covid-19, které říká, že výstupy ze studií, které popisují kombinování vakcín proti covid-19, a to i mezi jednotlivými druhy (kombinace mRNA a vektorových vakcín) naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné. Je však důležité upozornit, že dat je prozatím […]

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal dne 23. 6. 2021 odborné stanovisko ke kombinování vakcín proti covid-19, které říká, že výstupy ze studií, které popisují kombinování vakcín proti covid-19, a to i mezi jednotlivými druhy (kombinace mRNA a vektorových vakcín) naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné. Je však důležité upozornit, že dat je prozatím málo a je třeba je doplnit. Vzhledem k malému vzorku očkovaných osob ve studiích je totiž stále potřeba brát informace o bezpečnosti a účinnosti jako orientační.

Z pohledu SÚKL nyní nadále platí, že očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno. Tento postoj se může změnit na základě dalších výsledků studií.

Ve výjimečných případech (např. kontraindikace pro podání druhé dávky dané vakcíny nebo komplikace při dodávkách vakcín), kdy není možné dokončit očkování stejnou vakcínou, jako bylo zahájeno, je tedy možné uvažovat o aplikaci různých vakcín, ale měl by být pro druhou dávku zvolen alespoň stejný typ vakcíny. V případě, kdy je jako první dávka podána vektorová vakcína a není možné dokončit očkování druhou dávkou vektorové vakcíny, je na zvážení poskytovatele zdravotních služeb podání druhé dávky mRNA vakcíny. Očkovaný ale musí být upozorněn, že se jedná o dávkovací schéma, které není v souladu s rozhodnutím o registraci vakcín. Celé vyjádření SÚKL k dispozici zde.

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz