Mají na očkování nárok i cizí státní příslušníci?

Na hrazené očkování mají také nárok cizí státní příslušníci pojištění v jiném členském státě Evropské unie, kteří mají v České republice nárok na tzv. plnou péči (držitelé nárokového dokladu S1). Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se výpomocně registrují u jedné ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Zároveň mají nárok jak […]

Na hrazené očkování mají také nárok cizí státní příslušníci pojištění v jiném členském státě Evropské unie, kteří mají v České republice nárok na tzv. plnou péči (držitelé nárokového dokladu S1). Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se výpomocně registrují u jedné ze sedmi českých zdravotních pojišťoven.

Zároveň mají nárok jak cizí státní příslušníci, tak čeští občané, kteří mají v České republice dle evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nárok na nezbytnou péči. Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se výpomocně registrují u jedné ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. V případě, že má zájemce o očkování možnost se nechat očkovat mimo rezervační systém, pak se tato osoba nemusí výpomocně registrovat a stačí, když při očkování předloží EHIC.

Od 11. 6. 2021 se spouští očkování samoplátců a registrace k očkování pro osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se mohou i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. 

Očkovat se v tomto režimu může:

  • občan České republiky, nebo
  • cizinec (z EU nebo třetích zemí), který má na území České republiky povolen pobyt nad 90 dnů a zároveň splňuje jednu z následujících podmínek:
    • má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v České republice;
    • je držitelem platného dlouhodobého víza;
    • jedná se o občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území České republiky;
    • jedná se o rodinného příslušníka občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území České republiky.

Registrace samoplátců k očkování probíhá na stránkách: registrace.mzcr.cz/samoplatci/ nebo je možné se očkovat u očkujících praktických lékařů.

Samoplátci platí za aplikaci očkovací látky (doporučená cena je 400 Kč, fakticky dle ceníku konkrétního poskytovatele zdravotních služeb). Náklad na očkovací látku za ně nese MZČR/stát.

Více informací na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR zde. Detailní návod a bližší informace k dispozici ZDE .

 

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz