Víme, jaké nežádoucí účinky vakcína má? 

Nežádoucí reakce po očkování se pečlivě sledují, zkoumají a třídí podle četnosti jejich výskytu. Je ale potřeba zmínit, že některé „nežádoucí účinky“ – např. zimnice a únava, jsou známkou probíhající imunitní reakce, a tedy projevem vytvářející se imunity proti onemocnění covid-19. Nejsou tedy „nežádoucími“ v pravém slova smyslu. Mezi závažné nežádoucí účinky patří např. rozvoj alergické reakce. […]

Nežádoucí reakce po očkování se pečlivě sledují, zkoumají a třídí podle četnosti jejich výskytu. Je ale potřeba zmínit, že některé „nežádoucí účinky“ – např. zimnice a únava, jsou známkou probíhající imunitní reakce, a tedy projevem vytvářející se imunity proti onemocnění covid-19. Nejsou tedy „nežádoucími“ v pravém slova smyslu. Mezi závažné nežádoucí účinky patří např. rozvoj alergické reakce. Podle dostupných dat z USA pro vakcínu Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech je výskyt tohoto stavu zhruba u 11 z 1 000 000 očkovaných. Nicméně podle studie této vakcíny publikované v prosinci 2020 se četnost závažných nežádoucích účinků nelišila mezi skupinami, které dostaly vakcínu, resp. placebo.

Jako každý lék i vakcíny mají svůj příbalový leták, kde se můžeme dozvědět, které nežádoucí účinky se vyskytují a s jakou četností. Příbalové informace k vakcínám proti covid-19 naleznete na stránkách SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Časté nežádoucí účinky (více než 1 člověk z 10) – bolest a otok v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice, horečka.

Vzácné nežádoucí účinky (méně než 1 člověk ze 100) – otok mízních uzlin, problémy se spánkem, slabost a pocit „nemocnosti“.

Méně než 1 člověk z 1000 naočkovaných má problémy s oslabením svalů poloviny obličeje (zřejmě pramenící z obrny lícního nervu).

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz