Mezi běžné nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu, chřipkové příznaky jako únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka a zimnice. Ve výjimečných případech se může vyskytnout alergická reakce. Nejčastější nežádoucí účinky obvykle ustoupí za 1 až 3 dny. Po očkování je dobré si dopřát klidový režim. Nežádoucí účinky po očkování nad rámec těchto popsaných hlaste praktickému lékaři, případně tam, kde bylo očkování provedeno nebo na stránkách SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Nežádoucí reakce po očkování se pečlivě sledují, zkoumají a třídí podle četnosti jejich výskytu. Je ale potřeba zmínit, že některé „nežádoucí účinky“ – např. zimnice a únava, jsou známkou probíhající imunitní reakce, a tedy projevem vytvářející se imunity proti onemocnění covid-19. Nejsou tedy „nežádoucími“ v pravém slova smyslu.
Jako každý lék i vakcíny mají svůj příbalový leták, kde se můžeme dozvědět, které nežádoucí účinky se vyskytují a s jakou četností. Příbalové informace k vakcínám proti covid-19 naleznete na stránkách SÚKL – příbalové letáky.
Rizika spojená s očkováním jsou mnohonásobně nižší než rizika onemocnění, která mohou i u mladých lidí vyvolat těžký průběh a dlouhodobé, dosud ne zcela prozkoumané, následky po nemoci.
Naprostá většina nežádoucích účinků vzniká v období bezprostředně po vakcinaci. S uplynulým časem po očkování obecně výskyt nežádoucích účinků klesá. Vzhledem k tomu, jak vakcíny proti covid-19 fungují, se dlouhodobé nežádoucí účinky nepředpokládají. Jejich bezpečnost se ale i po schválení neustále sleduje v systému farmakovigilance, aby bylo možné bezprostředně reagovat na jakékoliv hlášené nežádoucí účinky. Více informací o tom, co můžete po očkování čekat vysvětlují Medici pro očkování na stránkách www.mediciproockovani.cz.
Zaujala vás naše informace
o očkování?
Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
Twitter Facebook LinkedIn Email Kopírovat odkazA nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!