Z čeho přesně se skládají adenovirové vakcíny?

Mezi adenovirové vakcíny řadíme vakcíny Vaxzevria společnosti AstraZeneca a Janssen společnosti Johnson&Johnson. A z čeho se skládají? Léčivé látky Cukrů Tlumivého roztoku (stabilizátory a pufry) Sterilní vody 1. Léčivá látka Léčivou látkou jsou adenoviry, které byly upraveny tak, aby se v lidském těle nemohly množit (např. šimpanzí či sérotyp 26) a vyvolávat onemocnění. Adenoviry slouží jako vektory, […]

Mezi adenovirové vakcíny řadíme vakcíny Vaxzevria společnosti AstraZeneca a Janssen společnosti Johnson&Johnson. A z čeho se skládají?

  1. Léčivé látky
  2. Cukrů
  3. Tlumivého roztoku (stabilizátory a pufry)
  4. Sterilní vody

1. Léčivá látka

Léčivou látkou jsou adenoviry, které byly upraveny tak, aby se v lidském těle nemohly množit (např. šimpanzí či sérotyp 26) a vyvolávat onemocnění. Adenoviry slouží jako vektory, tj. nosiče informace (návodu), podle kterého pak lidské buňky dokážou vyrábět spike protein (S protein), což je bílkovina, která se nachází na povrchu koronaviru a je za běžné situace v lidském organismu aktivně vyhledávána a rozpoznávána buňkami imunitního systému, které pak následně tímto identifikovaný virus v těle zničí. Po očkování tímto vektorem začnou lidské buňky Spike protein samy produkovat a „trénovat“ tak lidský imunitní systém. Tím se vytváří přirozená obrana, tedy protilátky a T-lymfocyty.

Pokud později očkovaná osoba přijde do kontaktu s koronavirem (SARS-CoV-2), imunitní systém rozpozná virus a bude připraven na něj zaútočit.

2. Cukry

Adenovirové (vektorové) vakcíny obsahují známé cukry, například sacharózu či cyklodextrin.

Sacharóza je konzumní cukr, který slouží k ochraně léčivé látky před poškození mrazem během zamrazování. Množství cukru je velmi malé a je prokázáno, že není vakcína u diabetiků kontraindikována, nemůže mít vliv na onemocnění diabetes.

Cyklodextriny mají schopnost stabilizovat širokou škálu látek a díky tomu, že jsou netoxické, se využívají také ve farmacii. Cyclodextriny jsou vyráběny ze škrobu a používají se nejen ve farmacii, ale i v kosmetice a v potravinářství, kde slouží jako prostředek pro snižování obsahu cholesterolu.

3. Stabilizátory a pufry (tlumivé roztoky)

Tlumivé roztoky jsou substance chránící léčivou látku před fyzikálně chemickými změnami. Jsou to např. antioxidanty a povrchově aktivní látky. Antioxidanty chrání léčivou látku před poškozením volnými radikály kyslíku, povrchově aktivní látky zajišťují homogenizaci směsi. Pufry udržují pH roztoků v rámci fyziologických hodnot, které nejsou člověku škodlivé.

4. Sterilní voda

Většinu roztoku vakcín tvoří sterilní voda.

Z čeho se naopak adenovirové vakcíny neskládají a co neobsahují?

Vakcíny neobsahují hliník, který se u jiných vakcín přidává ke zvýšení imunitní odpovědi.
Vakcíny neobsahují žádné toxické látky, například směsi s chloroformem.
Vakcíny neobsahují žádné složky, které mohou způsobit známé alergie (alergie na mořské plody, vaječný žloutek apod).
Registrované vakcíny neobsahují žádné běžné konzervační látky, a tudíž neobsahují konzervanty jako je thiomersal.
Vakcíny neobsahují mikročipy.

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Zaujala vás naše informace
o očkování?

Podělte se o ni se svými blízkými, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo mailu.
A nebo stačí zkopírovat adresu stránky a poslat ji dál. Děkujeme, že myslíte na ostatní!

Facebook LinkedIn Kopírovat odkaz